Reklama
Reklama

Karczownik może zniszczyć tuje w ogrodzie. Spryskaj je tym, a więcej się nie pojawi

Ten mały szkodnik na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie, ale może całkowicie zniszczyć twój ogród. Mowa oczywiście o karczowniku, który podgryza korę, korzenie drzew i krzewów. Szczególnie upodobał sobie tuje, a te w wyniku jego działalności stają się słabe i tracą walory estetyczne. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby szybko wypędzić go z działki. Spryskaj tym rośliny, a karczownik więcej się nie pojawi.

Karczownik ziemowodny (Arvicola amphibius) to gryzoń z rodziny chomikowatych, który jednak jedynie swym pochodzeniem i wyglądem kojarzyć się może ze słodkimi zwierzątkami domowymi. 

Jego zachowanie sprawia, że jest jednym z największych szkodników żerujących przez cały rok w pobliżu zbiorników wodnych, pól uprawnych i łąk, a nierzadko również w ogrodach. Gdy tylko go zauważysz, natychmiast podejmij odpowiednie działania. Lepiej spryskaj domowym opryskiem swoje tuje, bo inaczej karczownik całkowicie je zniszczy.

Może cię zainteresować: Ten krzew zniesie każdy upał i suszę. Wygląda egzotycznie jak różowy flaming

Jak wygląda karczownik i kiedy można go spotkać? Są konkretne godziny

Karczowniki (nazywane również szczurem wodnym) mają małe uszy, wyłupiaste ciemne oczy i od 18 do 25 cm długości, a sam ich ogon może osiągnąć długość do 15 cm. Sierść szkodników jest szara, brązowa lub czarna, przy czym spód brzucha ma z reguły jaśniejszy kolor.

Gryzoń ten nigdy nie zapada w sen zimowy. W ogrodzie może stwarzać zagrożenie przez cały rok, największe jednak latem, bo wtedy jest tam najwięcej roślin, które może zniszczyć. 

Najłatwiej można natknąć się na niego w godzinach wczesno-porannych i późno w nocy. To zwierzę wszystkożerne zjadające zarówno pokarm roślinny, jak i małe kręgowce, owady, ślimaki czy mięczaki żerujące w ziemi. 

Po tym rozpoznasz obecność karczownika na działce. Nie przegap sygnałów

Karczownik podobnie jak kret tworzy podziemne korytarze, lecz jego kopce są niższe, mniej regularne i bardziej płaskie. Gdy tylko ulegną zniszczeniu, ponownie zaczyna je odbudowywać. Jest to wiec pracowity gryzoń. Niestety przez to niszczy podziemne części drzew i krzewów, uniemożliwiając im pobieranie składników odżywczych z podłoża. 

Gdy karczownik zaatakuje tuje, te zaczynają stopniowo brązowieć lub żółknąć od zewnątrz. Drzewka mają podgryzione pędy i korę, a w ich pobliżu znajdują się wydrążone tunele. Lepiej nie lekceważ tych sygnałów, bo całkowicie uschną. 

Czytaj również: Po kąpieli w tym soku storczyk wystrzeli liśćmi jak z procy. Wypuści też nowe kwiaty

Jak pozbyć się karczownika z ogrodu za pomocą domowego oprysku na tuje?

Karczownik jest objęty częściową ochroną gatunkową, więc nie możesz robić mu krzywdy. Masz jednak prawo zniechęcić je domowym opryskiem na tuje do tego, by w dalszym ciągu podgryzały twoje drzewka. 

Do litra wody wlej 1 łyżkę olejku miętowego, lub lawendowego, (gryzonie nie znoszą ich zapachu), rozmieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Spryskuj tuje i inne rośliny, które karczowniki sobie upodobały. Możesz również posadzić te rośliny dla długotrwałego efektu, a gryzoń na pewno szybko wyniesie się z twojego ogrodu. 

To jednak niejedyny sposób na karczownika w ogrodzie. Skuteczne w jego zwalczaniu są także odstraszacze dźwiękowe - elektroniczne, wiatraczki lub puszki na paliku. Gryzonie te są bowiem bardzo wrażliwe na dźwięki. Spróbuj trochę przy nich pohałasować, a na pewno nie będą skłonne długo przebywać na twojej działce.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka | opryskiwanie roślin