Reklama
Reklama

Turkuć podjadek nie znosi zapachu tego oprysku. Przygotujesz go z 2 składników

Turkuć podjadek to szkodnik, który sieje spustoszenie w całym ogrodzie, uszkadzając korzenie kwiatów i warzyw. Rozpoznamy go po tunelach na rabatach i grządkach oraz pogorszeniu kondycji roślin. Jak pozbyć się go z działki? Przedstawiamy przepis na naturalny oprysk.

Turkuć podjadek to brunatny owad prostoskrzydły pochodzący z Ameryki Północnej. Jego ciało mierzy aż 6-7 cm, cechuje się odnóżami zakończonymi kolcami. Ten szkodnik żeruje w ziemi, tworząc tunele, podgryzając korzenie roślin. Do ogrodu przylatuje z podmokłych łąk czy pól uprawnych. Sprawdź, jak skutecznie przepędzić go z działki

Jak rozpoznać żer turkucia podjadka w ogrodzie?

Żer turkucia podjadka w ogrodzie rozpoznamy po obumieraniu roślin, których korzenie i bulwy są nadgryzione. Szkodnik drąży na rabatach i grządkach charakterystyczne tunele oraz kopczyki i to właśnie pod nimi ma gniazdo. 

Ten uciążliwy owad najczęściej je dżdżownice, ślimaki, pędraki i drutowce. Mając mało pożywienia, zaczyna podgryzać głównie młode siewki i warzywa z delikatnymi korzeniami. Najbardziej lubi truskawki, buraki oraz ziemniaki. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się czerwców z ogrodu? Przepis na domowy oprysk

Jak zwalczyć turkucia podjadka? Zrób naturalny oprysk

Najlepiej, jeśli od razu usuniemy gniazdo turkucia podjadka, gdy tylko je zauważymy. To właśnie w nim samica składa jaja, z których wylęgają się szkodniki. Czasem konieczne jest wyrwanie całych roślin i wymiana gleby

Turkucia podjadka zwalczymy opryskiem z liści i kory czarnej olszy. Wystarczy zalać te składniki wodą i gotować je przez pół godziny. Następnie rozprowadzamy płyn w miejscach żerowania owada, który nie znosi jego zapachu. 

Inne sposoby na pozbycie się turkucia podjadka. Rośliny i pułapka

Turkuć podjadek nie toleruje również zapachu niektórych roślin, których woń jest bardzo przyjemna da ludzi. Mowa o szałwii, macierzance i szachownicy kostkowatej

Późną jesienią możemy przygotować pułapkę na szkodnika. W tym celu wykopujemy dół i wsypujemy do niego koński obornik, całość przysypują ziemią. Owady zostaną zwabione jego zapachem i przezimują w tym miejscu mroźne miesiące. Po zimie wystarczy odkopać dół i pozbyć się ich. 

Pamiętajmy, że turkuć podjadek jest nosicielem tężca. W kontaktach ze szkodnikiem należy zatem zachować ostrożność. 

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | działka