Reklama
Reklama

Turkuć podjadek zadomowił się w twoim ogrodzie? Wykorzystaj ten produkt, by się go pozbyć

Turkuć podjadek to szkodnik, który w naszym ogrodzie może spowodować prawdziwe spustoszenie. Przez to, że żyje pod ziemią, często zbyt późno orientujemy się, że grasuje na naszej działce. Jeśli zależy ci na szybkim i skutecznym pozbyciu się tego owada, poznaj jeden kompleksowy sposób, który pomoże ci uratować twoje rośliny.

Turkuć podjadek. Szkodnik, którego nie tak łatwo się pozbyć

Turkuć podjadek to wyjątkowy owad, który słynie z tego, że mieszka pod ziemią. Jego łacińska nazwa, Gryllotalpa w dosłownym tłumaczeniu oznacza "kretoświerszcza". Podobnie jak krety, owad ten ryje pod ziemią korytarze i żywi się korzeniami roślin, warzyw, trawy oraz kwiatów w naszym ogrodzie.

Turkucie charakteryzują się dużym rozmiarem. Dorosły osobnik może nawet osiągać wielkość 7 cm. Jednorazowo samice tego gatunku składają nawet kilkaset jaj, przez co szybko się rozmnażają i ciężko jest się ich pozbyć. Dodatkową trudnością jest to, że często nie zauważamy ataku szkodników, przez to, że żyją pod ziemią. Pierwszym znakiem, że trzeba interweniować, jest często to, że rośliny na działce nagle zaczynają obumierać.

Obecność szkodników można też poznać po norach w ziemi. Są one jednak niewielkie. Kolejnym objawem mogą być pojawiające się na trawniku suche placki.

Zobacz także: Tak zrobisz uniwersalny nawóz ogrodowy i ochronisz rośliny przed szkodnikami. Nazywają go "czarnym złotem"

W jaki sposób odstraszyć szkodniki? Turkuć podjadek nie wróci do ogrodu

Turkuć podjadek to trudny przeciwnik. Szybko się rozmnaża i trudno rozpoznać jego obecność w ogrodzie. Z tego powodu, kiedy odkryjemy, że grasuje w naszym ogrodzie, konieczne może być zastosowanie kilku metod walki z nim na raz.

Domowym sposobem na pozbycie się szkodnika jest przygotowanie mikstury złożonej z oleju roślinnego, wody oraz płynu do mycia naczyń. Mieszanka będzie skuteczniejsza, jeśli wybierzemy środek o zapachu miętowym.

Na początku do nor owadów wlewamy olej. Następnie mieszamy wodę z płynem do mycia naczyń i również wlewamy ją do dziur. Kolejnym krokiem jest ułożenie na nich pędów olszy czarnej, szałwii, macierzanki lub korony cesarskiej.

Turkucie zaczną wychodzić ze swoich nor ze względu na płyny, które wlaliśmy. Kiedy znajdą się na gałązkach, możemy je szybko i sprawnie wyłapać i wyrzucić ze swojego ogrodu. Przy łapaniu turkuci pamiętajmy o zaopatrzeniu się w grube rękawice — turkucie nie tylko gryzą, ale także drapią pierwszą parą odnóży. Co więcej, często są nosicielami tężca, przez co ugryzienie lub podrapanie powinno skończyć się wizytą w szpitalu i podaniem szczepionki.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | szkodniki w ogrodzie