Reklama
Reklama

Posadź te rośliny już teraz, a latem sobie podziękujesz. Krety i nornice będą z daleka omijać twój ogród

Masz problem z kretami i nornicami w swoim ogrodzie? Te dwa szkodniki powodują poważne straty na działce i zmniejszają jej estetykę. Jednym ze skutecznych sposób na pozbycie się tych niechcianych gości jest posadzenie pewnych kwiatów, które dodatkowo są proste w uprawie i pięknie pachną. Zrób to już teraz, a latem nie zobaczysz ani jednego szkodnika.

Krety żerujące w ogrodzie można bardzo łatwo rozpoznać. Zostawiają po sobie kopce, obniżające estetykę trawników. Oprócz tego niszczą uprawy na grządkach warzywnych.

Z kolei nornice również drążą w podziemiu tunele o średnicy 5 cm, jednak nie usypują kopców, jak krety. Robią za to otwory w ziemi, często lokalizowane obok siebie. Poza tym podgryzają korzenie roślin i korę na młodych drzewkach

Jak pozbyć się kretów i nornic z ogrodu?

Aksamitki są pięknymi, ogrodowymi kwiatami, których cechą charakterystyczną jest intensywny zapach. Mają żółty lub ciemnopomarańczowy kolor, wspaniale zdobią każdą rabatkę. Rośliny te uodparniają się na warunki atmosferyczne i dobrze znoszą brak wody przez jakiś czas. 

To właśnie aksamitki, a dokładniej ich woń odstrasza wszelkie szkodniki tj. krety, nornice czy myszy. Zapach kwiatów jest tak intensywny, że aż unosi się na całej rabatce, co skutecznie zniechęca te zwierzęta do wejścia do naszego ogrodu. 

Pamiętajmy, aby wybierać odmiany aksamitek o charakterystycznym zapachu, jeśli chcemy przepędzić krety czy nornice z ogrodu. Najlepiej zatem posadzić czyste gatunki lub tradycyjne odmiany

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dana odmiana rośliny wydziela woń, to należy potrzeć jej liść. Powinniśmy od razu poczuć charakterystyczny zapach. 

Kiedy sadzić aksamitki?

Aksamitki sadzimy wczesną wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Najpierw należy wysiać je w donicach lub skrzynkach z ziemią. Już po kilkunastu dnia zauważymy ich kiełkowanie. 

Kwiaty sadzimy w ziemi, którą mieszamy z torfem i piaskiem. Nasiona umieszczamy w wilgotnym podłożu, zachowując równomierne odstępy. Donicę musimy ustawić w nasłonecznionym miejscu. 

Aksamitki przesadzamy do gruntu w połowie maja. Kwiaty te lubią nasłonecznione stanowiska o niedużej wilgotności. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka