Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat przestał kwitnąć? Podlej go tym, a szybko zobaczysz zmianę

Twój skrzydłokwiat nie kwitnie mimo starannej pielęgnacji? Wbrew pozorom, to dość często się zdarza. Wiele osób podaje swojej roślinie nawozy, które zamiast pobudzić ją do wypuszczania nowych kwiatów, tylko jej w tym przeszkadzają. Nie popełniaj więcej tego błędu, tylko podlej tą domową odżywką swój skrzydłokwiat, a szybko zobaczysz zmianę.

Skrzydłokwiat porasta bagniste tereny Ameryki Południowej i Środkowej, a także niektórych obszarów Azji. Występuje w tropikach, jednak Polsce z powodzeniem może być uprawiany jako roślina doniczkowa, która zachwyca urodą swych pięknych białych kwiatostanów. 

Jeśli twój skrzydłokwiat nie kwitnie, to najprawdopodobniej zapewniłeś mu nieodpowiednie warunki, albo popełniasz popularny błąd, podając mu nawozy z dużą ilością azotu. Te nie zawsze są wskazane. By pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia, lepiej karmić go odżywkami na bazie popularnej przyprawy z kuchennej szafki.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Podstawowe błędy, na które trzeba zwrócić uwagę

Najczęściej przyczyną tego, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, są nieodpowiednie warunki niedostosowane do uprawy tej tropikalnej rośliny - nieodpowiednie podłoże lub stanowisko. Kwiaty te najlepiej rosną w glebie próchniczej, żyznej i lekko wilgotnej. W domu powinny stać w miejscu jasnym, lecz nie wystawionym bezpośrednio na promienie słoneczne. 

Na kwitnienie skrzydłokwiatów wpływ ma także podlewanie, które zawsze powinno być umiarkowane. Zbyt duża ilość wody w doniczce może doprowadzić do gnicia, a zbyt mała do uschnięcia rośliny. Należy im dostarczać miękkiej i ciepłej wody w rozsądnych ilościach, uważając przy tym, by nie zalać korzeni.

Może cię zainteresować: Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, że zaczniesz podlewać je tym

Przez takie nawożenie skrzydłokwiatu skrzydłokwiat nie chce wypuszczać kwiatów

Jeśli nie popełniłeś żadnego z powyższych błędów, a skrzydłokwiat nie kwitnie? W takim razie bardzo możliwe, że wyrządzasz swojej roślinie tzw. "niedźwiedzią przysługę". 

Robisz to, regularnie podając jej nawozy dla roślin o zielonych liściach zawierające azot. Pierwiastek ten pozytywnie wpływa na wzrost młodych pędów i liści, które są bujne i zielone, jednak może hamować kwitnienie skrzydłokwiatu.

Czytaj również: Widzisz takie plamy na pomidorach? Rzuć im deskę ratunku przed suchą zgnilizną                

Jak pobudzić skrzydłokwiat do kwitnienia? Domowa odżywka z imbiru przywróci mu wigor

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie domowej odżywki z imbiru. Popularne kłącze zawiera takie pierwiastki jak: fosfor, potas czy mangan, które pozytywnie wpływają na kwitnienie skrzydłokwiatu. 

Aby przygotować ten nawóz, najpierw potnij imbir na małe kawałki, a gdy będzie już poszatkowany, zmiksuj go w blenderze wraz z 1 litrem wody. W ten sposób powinna utworzyć się gęsta papka, którą teraz należy przecedzić przez sitko. 

Płyn przelej do pustej butelki i podlewaj swój skrzydłokwiat co 10-14 dni. Dzięki temu szybko przywrócisz mu wigor. Poprawisz kondycję rośliny i szybko zauważysz na jej pędach nowe kwiaty.

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL