Reklama
Reklama

Storczyki będą rosły znacznie szybciej. Wystarczy, że zaczniesz podlewać je tym

Storczyki to rośliny, które bardzo często zdobią nasze domy. Są one niezwykle okazałe i piękne, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Chcąc wspomóc ich wzrost oraz ochronić je przed szkodnikami, możemy samodzielnie przygotować odżywkę, dzięki której storczyki będą w świetnej kondycji. Wystarczy jeden produkt z naszej lodówki. Sprawdź, jak zrobić tę mieszankę.

W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić wiele nawozów i odżywek do storczyków. Można jednak zastąpić je naturalnymi, tanimi i prostymi w przygotowaniu, domowymi produktami. Jednym z nich jest roztwór wody i pewnego składnika z naszej lodówki. Podpowiadamy, czym podlewać storczyki.

Kiedy kwitną storczyki?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknem kwiatów storczyków, musimy o nie odpowiednio zadbać. Istotne jest nie tylko stanowisko, podłoże czy podlewanie, ale i regularne zasilanie rośliny, które wspomoże jej wzrost i rozwój kwiatostanów. 

Storczyki zazwyczaj kwitną raz do roku przez około 4 miesiące. W przypadku rozrośniętych roślin zdarza się jednak, że kwitnienie odbywa się nawet 2 do 3 razy w roku, a czasem jest ono nawet ciągłe. Wtedy to roślina wytwarzać będzie nowe kwiaty na starych łodygach.

Czym podlewać storczyki, aby bujnie rosły?

Storczyki należy podlewać mieszanką wody i mleka. Wynika to z tego, że produkt ten jest źródłem wapnia, który wzmacnia nie tylko ludzkie kości, ale – jak się okazuje – również rośliny. Przyspiesza ich wzrost, wzmacnia system korzeniowy i sprawia, że storczyki stają się mniej podatne na choroby. Dodatkowo duża zawartość witamin z grupy B sprawia, że mleko pomaga w walce z mszycami, bakteriami i wirusami, które mogą atakować liście i korzenie rośliny.

Co więcej, mleko sprawi, że nasze rośliny nie tylko będą miały piękne liście o głębokiej barwie, ale także obfite kwiatostany. Musimy jednak wiedzieć, jak prawidłowo stosować ten składnik, aby nie zaszkodzić storczykom. 

Czytaj również: Liście pomidorów zwijają się i więdną? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić

Odżywka do storczyków z mleka – jak ją przygotować?

Do podlewania orchidei najlepiej wykorzystywać mleko o zawartości tłuszczu 2 proc. Musi być ono świeże – zsiadłe mleko wlane do doniczki może doprowadzić do powstania procesów gnilnych i zniszczenia rośliny. Najlepiej wybierać naturalne produkty, bez konserwantów. Należy również pamiętać, by nie podlewać storczyków samym mlekiem.

Aby przygotować wzmacniającą odżywkę, trzeba zmieszać ze sobą litr wody oraz ok. pół litra mleka. Powstałym roztworem można podlewać korzenie rośliny lub zraszać jej liście.

Zabieg ten najlepiej powtarzać 1 raz w miesiącu. Zbyt częste podlewanie roślin domową odżywką z mleka może być dla nich szkodliwe. Dodatkowo pamiętajmy, by nie podlewać roślin tą mieszanką podczas upałów. Wówczas mleko może skwaśnieć, a efektem będzie niezwykle nieprzyjemny zapach

Jakie jeszcze rośliny można podlewać mlekiem?

Pamiętajmy jednak, że nie do wszystkich roślin możemy stosować odżywkę z mleka. Taka domowa mieszanka, sprawdza się dobrze w przypadku takich okazów, jak fikus, bluszcz, dzwonek, aloes, paproć czy palma doniczkowa. 

Unikajmy zasilania wodą z mlekiem wszelkiego rodzaju roślin kwasolubnych. Równocześnie weźmy pod uwagę fakt, że mleko, za sprawą dużej ilości wapnia, tolerują wyłącznie rośliny, które lubią wapniowe nawozy.Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | pielęgnacja roślin