Reklama
Reklama

Mszyce zaatakowały twoje ogórki? Pokonasz je tym opryskiem

Mszyce na ogórkach są ogromnym utrapieniem w okresie wiosenno-letnim. Gdy tylko je zauważysz, musisz zacząć działać od razu, bo szybko się rozmnażają, a działając w dużej grupie, mogą całkowicie zniszczyć twoje uprawy. Do ich zwalczania najlepiej używać naturalnych metod. Przygotuj samodzielnie domowy oprysk na mszyce z suszonych ziół i spryskaj nim swoje ogórki, a szkodniki przestaną stanowić problem.

Uprawiając ogórki, musisz być przygotowany na różne sytuacje. Zwłaszcza tak powszechne, jak ataki szkodników, które mogą zacząć żerować w twoim warzywniku w początkowej fazie rozwoju rośliny. 

Jednym z najgorszych insektów są mszyce, ponieważ wytwarzają one spadź, która powoduje rozwój czarnej pleśni, blokuje fotosyntezę, a w efekcie prowadzi do zatrzymania rozwoju owoców. 

Jeśli od razu ich nie powstrzymasz, zniweczą całą twoją ciężką pracę. Regularnie odchwaszczaj więc swoje grządki, aby zapobiegać problemowi, a jeśli mszyce na ogórkach już się pojawiły, od razu zastosuj domowy oprysk z suszonych ziół. 

Może cię zainteresować: Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

Jak wygląda mszyca ogórkowa? Lepiej jej nie lekceważyć

Mszyce ogórkowe mogą mieć od 1 do 2 mm długości. Rozpoznasz je po syfonie (dwa wyrostki na końcu odwłoka) w kolorze czarnym i charakterystycznej białej skórce, którą szkodnik ten zrzuca na roślinie. 

Ciało szkodnika może mieć różne kolory, choć z reguły - im większa populacja i klimat, tym mszyce są jaśniejsze. Larwy są bezskrzydłe, a dorosłe mszyce dzielą się na bezskrzydłe i te posiadające dwie pary skrzydeł.

Jak zwalczyć mszyce na ogórkach? Opryskiem z tymianku i oregano

Jednym z najlepszych domowych sposobów na mszyce jest oprysk z ziół: tymianku i oregano. Aby go przygotować będziesz potrzebować kilku składników z szafek i apteczki: 

  • oregano - 20 gramów
  • tymianek - 20 gramów
  • spirytus - 0,5 litra
  • woda - 0,5 litra
  • krochmal - 150 g
  • aspiryna - 1,5 tabletki
  • siarczan magnezu - 15 g/ l

Suszone zioła wsyp do butelki o pojemności 1,5-2 litrów. Zalej je wodą (zmieszaną ze spirytusem w proporcji 1:1) i odstaw na dobę. Gdy miną 24 godziny, zlej płyn, a oregano i tymianek ponownie zalej (tym razem 0,5 litrem wrzątku). Pozostaw do ostygnięcia. 

Gdy napar się schłodzi, odcedź go, a płyn dolej do nalewki. Dołóż krochmal, siarczan magnezu oraz aspirynę i dokładnie wymieszaj. Gotowym preparatem spryskuj mszyce na ogórkach.

Czytaj również: Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Mszyce na ogórkach - domowe sposoby, które również mogą pomóc

Jeśli nie masz wszystkich składników, nie martw się. Oprysk na mszyce, (które nie zdążyły się jeszcze nadmiernie rozmnożyć) możesz również zrobić z 1 łyżeczki sody oczyszczonej wymieszanej z 2 litrami ciepłej wody. 

Jeśli to nie pomoże, możesz także wypróbować inny domowy sposób na mszyce, a mianowicie oprysk z octu i wody. Pamiętaj, że na każdy 1 litr wody powinno przypadać 100 ml octu. Wymieszaj oba składniki i wlej do butelki ze spryskiwaczem. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL