Reklama
Reklama

Możesz zmienić kolor hortensji. Wystarczy, że zakopiesz to pod krzewem

Wśród hortensji zawsze największy zachwyt budzą te o kolorze niebieskim. Chcesz mieć takie u siebie w ogrodzie, ale mimo prób nigdy nie zakwitły tak, jakbyś tego oczekiwała? Wystarczy prosty trik, a jeszcze tego lata twoje hortensje będą niebieskie.

Hortensje robią wrażenie głównie swoimi pokaźnymi wielkościami. Krzewy te mogą osiągać nawet do 150 cm wysokości. Ich kwiaty zbite są w gęste baldachogrona o kulistym kształcie. Możemy je podziwiać zarówno w odcieniach bieli, róży, jak i fioletów czy niebieskości. Ten ostatni jest szczególnie wyjątkowy, a co za tym idzie najbardziej pożądany.

Wcale nie musisz kupować specjalnych odmian, żeby mieć niebieską hortensję w ogrodzie. Kolory kwiatów krzewu możesz regulować dzięki zmianom składu i pH gleby, do której wsadzona została roślina.

Zapewnij takie warunki, a hortensja zakwitnie na niebiesko

Hortensje będą mogły zakwitnąć na niebiesko, gdy ich podłoże będzie mieć kwaśny odczyn pH między 5,5 a 6,5. Chcąc osiągnąć wymarzony kolor, musimy więc zakwasić glebę. Możemy to zrobić na kilka prostych sposobów.

Najstarszą metodą zakwaszania ziemi jest wykorzystywanie kwaśnego kompostu. Mieszamy go dokładnie z podłożem, które znajduje się dookoła hortensji. Przy tym trzeba uważać na to, aby nie uszkodzić w żaden sposób korzeni, gdyż są one bardzo płytkie. Kompost można wykorzystać również przed posadzeniem młodej hortensji.

Popularnym sposobem na niebieską hortensję jest też podlewanie krzewów kwaśną wodą. Może być ona z dodatkiem octu, soku z cytryny czy kwasku cytrynowego. Dla zachowania kwaśnego pH zabieg powinno się powtarzać raz w tygodniu.

Sprawdzić się może zarazem użycie kwaśnego torfu lub specjalnych nawozów przeznaczonych do wyhodowania niebieskich hortensji.

Czytaj także: Hortensje bukietowe uwielbiają ten nawóz. Kwitną po nim jak nigdy

Zakop to pod hortensją. Jeszcze tego lata będzie niebieska

Jeśli nie chcesz kupować dedykowanych nawozów lub nie masz czasu na regularne podlewanie swoich wszystkich krzewów kwaśną wodą, to ten sposób jest dla ciebie. Wystarczy, że po obieraniu pomarańczy nie wyrzucisz skórki, a zakopiesz ją w podłożu hortensji.

Skórki z pomarańczy zawierają kwas, który skutecznie zakwasi ziemię. Nie może być ich jednak za dużo i nie powinny znajdować się blisko korzeni. Zły dobór ilości i miejsca będzie objawiać się żółknięciem i brązowieniem liści hortensji.

Zabieg na otrzymanie niebieskiej hortensji z użyciem skórek pomarańczy wykonujemy na przełomie zimy i wiosny lub jesienią. To najlepsze terminy, które zapewnią nam wymarzoną barwę kwiatów na nadchodzące lato.

Zobacz też:

Nie wiesz, jaki odczyn ma ziemia w twoim ogrodzie? W ten sposób szybko to sprawdzisz

Szara pleśń na truskawkach? Nie zwlekaj, szybko wykonaj ten oprysk

Skrzydłokwiat nie kwitnie mimo bujnych liści? To może być przyczyną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka