Reklama
Reklama

Możesz zmienić kolor hortensji. Nie wierzysz? Podlej je w ten sposób

Hortensje to popularne rośliny, które zachwycają feerią barw od czerwca aż do późnej jesieni. Polacy chętnie sadzą je w swoich ogródkach, jednak nie wszyscy wiedzą, że kolor kwiatów hortensji można modyfikować w zależności od sposobu ich pielęgnacji. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej? Wystarczy sięgnąć po tani preparat!

  • Hortensja ogrodowa (z łac. Hydrangea macrophylla) krzew naturalnie porastający obszary wschodniej i południowej Azji. Pochodzi z obszarów: Chin, Japonii i Korei, a w Europie uprawiana jest od XVIII wieku. 
  • Ta dorastająca do 1,5 metra wysokości roślina cieszy się dziś ogromną popularnością wśród polskich ogrodników, którzy uprawiają ją głównie ze względu na widowiskowe kwiatostany. 
  • Hortensje mienią się feerią barw, od bieli, przez róż i błękit, aż po soczystą czerwień. Ich kolor na rabatach nie zależy jednak wyłącznie od odmiany.

Od czego zależy kolor hortensji?

Kolor kwiatów hortensji zależy od podłoża, w którym uprawimy hortensje. Zawarty w glebie glin wchodzi bowiem w reakcję z barwnikiem w roślinach.

Ogrodnicy tłumaczą, że jeżeli ziemia zawiera sporo glinu, krzewy hortensji zawsze pokrywają się niebieskimi kwiatami. Natomiast niedobór tego pierwiastka w glebie rozpoznać można po tym, że kwiaty są różowe. 

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji - na niebiesko?

Sporo osób zastanawia się, jak zmienić kolor hortensji - na niebieski, różowy lub czerwony? W pierwszym przypadku, aby uzyskać mieniące się błękitem kwiaty, dodajemy do ziemi tani preparat zawierający glin. Może to być ałun potasowy, sodowy alb amonowy, za który sklepie ogrodniczym nie zapłacimy więcej niż 10 złotych za 100 gramów. 

Hortensje podlewamy specjalnym roztworem przygotowanym w domu z 10 g ałunu rozpuszczonym w 2 litrach wody. Naturalny nawóz stosujemy raz na dwa tygodnie. Dla lepszego efektu możemy wyściółkować powierzchnię gleby wokół hortensji i podlewać kwiaty deszczówką. Wtedy hortensje na pewno będą niebieskie. 

Co zrobić, żeby hortensja zmieniła kolor - na różowo?

co zrobić, aby hortensja zmieniła kolor - na różowo lub czerwono? Postępujemy dokładnie tak samo, tyle że tym razem potrzebny jest nam nawóz zasadowy - bogaty w magnez i wapń. Wcześniej oceńmy jednak wszelkie za i przeciw ponieważ hortensja jest rośliną kwasolubną, która preferuje żyzne i próchnicze gleby o odczynie podłoża między 4,5 a 5,5. 

To właśnie w takiej ziemi będzie rosła najlepiej. Przy zbyt zasadowym podłożu jej kwiaty mogą łatwo żółknąć i w takiej sytuacji do gleby zaleca się dodawać torf organiczny.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o hortensji?

Aby hortensja rosła bujnie i zdrowo, musimy zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko. Latem konieczne jest również regularne podlewanie krzewu - w okresie intensywnych upałów i susz. 

Poza tym hortensje powinniśmy regularnie podcinać, aby utrzymać kulisty pokrój oraz pobudzić je do wypuszczania nowych kwiatostanów. W tym celu rośliny na pędach jednorocznych skracamy co roku wiosną o 1/3 długości. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | pielęgnacja roślin