Reklama
Reklama

Hortensje wybuchną nowymi kwiatami. Lepszej domowej odżywki nie widziałeś

Hortensje to jedne z ulubionych kwiatów ogrodowych Polaków. Można je znaleźć w wielu przydomowych ogródkach. Ich okres kwitnienia jest bardzo długi - rozpoczyna się na początku lipca i może trwać nawet do późnej jesieni. Aby jednak tak się stało, konieczna jest właściwa pielęgnacja rośliny. Jednym z kluczowych zabiegów wpływających na jej kondycję jest odpowiednie nawadnianie.

  • Hortensje ogrodowe są roślinami kwaśnolubnymi. Oznacza to, że najlepiej rozwijają się i kwitną w glebie o kwaśnym odczynie. 
  • Jeśli zostaną posadzone w nieodpowiednim gruncie, prawdopodobnie zakwitną skąpo. 
  • Nie oznacza to jednak, że nie każdy może cieszyć się ich widokiem w ogrodzie. Wystarczy odpowiednio zakwasić glebę

Jaką ziemię wybrać dla hortensji?

Hortensje najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej, próchniczej ziemi. Ciężkie, gliniaste i słaboprzepuszczalne podłoże nie służy tym roślinom, a posadzone w nim szybko zmarnieją. Hortensje preferują glebę o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, najlepiej o pH 4,5-6,5. Bardzo źle znoszą suszę. 

Niektórzy ogrodniczy polecają, by do sadzenia hortensji w ogrodzie wykorzystywać specjalistyczną ziemię do różaneczników. Można zmieszać ją z posiadanym podłożem, by je użyźnić i spulchnić.

Czym podlewać hortensje, by obficie i długo kwitły?

Hortensje preferują wilgotne podłoże, dlatego należy podlewać je codziennie. Trzeba przy tym jednak pamiętać, by nie zalewać rośliny, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. 

Jeśli w naszym ogrodzie nie ma odpowiednio kwaśnej gleby, można skorzystać ze specjalnych nawozów ogrodniczych. Wiąże się to jednak ze sporym wydatkiem. Innym sprawdzonym sposobem na zakwaszenie gleby jest podlewanie hortensji fusami z kawy lub specjalną odżywką na bazie octu.

Jak wykonać domową odżywkę do hortensji?

Odpowiednio nawożone hortensje uginają się od kwiatów przez wiele tygodni. Na dodatek zapewnienie im wystarczająco kwaśnej gleby nie jest czasochłonne ani drogie. Wystarczy butelka octu, który można kupić za kilka złotych w niemal każdym sklepie spożywczym.

Aby wykonać roztwór do podlewania roślin, ocet należy zmieszać z wodą w proporcjach 1:8. Jeden litr octu wystarczy aż na 8 litrów wody, czyli wiele dni podlewania. Tak powstałą odżywką można podlewać hortensje co ok. 2 tygodnie. Należy nawadniać jedynie glebę wokół nich, nie zalewając kwiatów ani liści.

Ważne jest również, aby nie podlewać mieszanką wody i octu młodych roślin. Po zasadzeniu najlepiej odczekać przynajmniej 3 tygodnie. W przeciwnym razie mogłyby one ulec zniszczeniu.


Zobacz też:

Chcesz, by hortensje zmieniły kolor na niebieski? Rozwiązanie znajdziesz za kilka złotych w każdej aptece

Uprawiasz cukinię na balkonie? Ten błąd sprawia, że warzywa nie rosną

Monstera płacze? Krople na liściach to ważna wskazówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty