Monstera nie chce rosnąć? Te drobne zmiany wystarczą, by wypuściła nowe liście
Monstera zdobi wiele domów, dodając im nieco tropikalnego klimatu. Jeśli jednak chcemy, by wypuszczała wiele nowych liści i rosła w górę, musimy o nią odpowiednio zadbać. Ogromne znaczenie mają tak naprawdę drobne zabiegi, które pozwolą nam cieszyć się bujną i zdrową monsterą. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, aby zachwycała swoim wyglądem.
Monstera pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Środkowej. Cechują ją przede wszystkim jej specyficzne dziury na liściach. Chcąc, by w warunkach domowych rosła ona bujnie i wypuszczała wciąż nowe, okazałe liście, musimy zadbać o kilka czynników. Podpowiadamy, jak pielęgnować monsterę, aby zdrowo rosła.
Kluczowe dla rozwoju monstery jest odpowiednie ulokowanie jej. Wybierając miejsce dla naszej rośliny, powinniśmy jak najbardziej postarać się odwzorować naturalne warunki tropikalne, które są najkorzystniejsze dla monstery.
Wobec tego roślina powinna być umieszczona na stanowisku, gdzie światło słoneczne jest średnio intensywne. Unikajmy mocnego i bezpośredniego słońca, które może sprawić, że liście monstery będą żółknąć lub będą przypalone. Wynika to z tego, że roślina ta przyzwyczajona jest do rozproszonego światła w lesie deszczowym.
Czytaj również: Podlewaj pieniążka tą domową odżywką. Obsypie się nowymi liśćmi
Kolejną istotną kwestią, jest zapewnienie monsterze odpowiedniego podłoża. Gleba jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala ona dostarczać roślinie pożywienia i wilgoci. Monstera do prawidłowego rozwoju potrzebuje dobrze przepuszczalnej ziemi.
Warto dodatkowo wzbogacić ją o niezbędne składniki odżywcze, stosując m.in. nawóz ogrodowy czy kokos. Pozwolą one pompować dobre mikroorganizmy w glebie i warunkują ją tak, by poprawić wzrost rośliny.
Decydując się na nawożenie, pamiętajmy, aby zwłaszcza latem i wiosną, gdy roślina aktywnie rośnie, nie tylko utrzymywać mokrą glebę za pomocą wody, ale i podlewać ją płynnym nawozem do roślin liściastych. Zamiennie możemy stosować wodę po ryżu lub fusy po kawie.
Pamiętajmy jednak, aby jesienią i zimą ograniczyć zarówno podlewanie monstery, jak i jej nawożenie. Pozwoli to zachować zdrowie rośliny i jej korzeni.
Chcąc, by monstera nie tylko wypuszczała nowe liście, ale i by pięła się w górę, warto zapewnić jej podporę. Pozwoli to uchronić roślinę przed złamaniem łodygi. Pomimo tego, że jest ona dość gruba i wytrzymała, to łatwo się uszkadza. Zwłaszcza gdy nasza monstera jest już wysoka.
Podpieranie jest dobrym pomysłem, ponieważ także w naturalnym środowisku monstera zazwyczaj pnie się po drzewach w górę. Wobec tego również jako roślina doniczkowa potrzebować będzie podpory do prawidłowego i bujnego rozwoju.
Możemy do tego użyć popularnych drabinek bambusowych. Po przygotowaniu ich wciskamy je w ziemię, równocześnie przytrzymując roślinę. Drabinkę najpierw należy oprzeć o doniczkę i dopiero wtedy zacząć opierać łodygi rośliny na drabince.
Pamiętajmy jednak, aby robić to bardzo ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić naszej monstery. Dobierzmy również prawidłowo drabinki, biorąc pod uwagę fakt, że powinny być one na tyle wysokie, aby łodygi i liście mogły swobodnie opierać się na podporze.
Zobacz też:
Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują
Tak przedłużysz świeżość kwiatów w wazonie. Postoją znacznie dłużej, niż przez święta
Nie kładź fiołka alpejskiego w tym miejscu. Nigdy nie zakwitnie