Reklama
Reklama

Widzisz takie plamki na liściach hortensji? Poznaj przyczynę i sposób działania

Hortensje to bardzo popularne kwiaty, które są ozdobą każdego ogrodu. Kwitną od czerwca do września, właśnie teraz ich kwiatostany są najbardziej imponujące. Dbając o te rośliny, warto zwracać uwagę również na ich części zielone. Jeśli na liściach twoich hortensji pojawiły się plamki, szybko zdiagnozuj przyczynę i działaj, póki czas.

Hortensje(Hydragena) wymagają półcienistego stanowiska i żyznej ziemi o kwaśnym odczynie. Regularnie podlewane odwdzięczą się spektakularnymi kulami kwiatów. Warto obserwować uważnie te rośliny i reagować, kiedy pojawią się na nich zmiany.  

Co oznaczają plamki na liściach hortensji?  

Jeśli na liściach hortensji widzisz plamki, przede wszystkim zdiagnozuj przyczynę. Wtedy będzie łatwiej walczyć z objawami schorzenia. Zmiany mogą się pojawiać na końcówkach liści, które zasychają. Paradoksalnie przyczyną takiego objawu jest nadmiar wody, który doprowadził do gnicia korzeni. Ta choroba objawia się właśnie schnięciem końcówek liści. Warto wtedy ograniczyć podlewanie, a roślinom rosnącym w doniczkach zmienić ziemię.  

Jeśli jednak na liściach hortensji pojawiły się drobne cętki i plamki, przyczyną jest brak nawożenia. Niedobory w odżywianiu pojawiają się najpierw na liściach, a potem słabnie cała roślina. Nieodpowiednie nawożenie lub jego zaniechanie nie doprowadzi do natychmiastowej śmierci hortensji, proces będzie postępował powoli. Mamy więc trochę czasu, by zareagować.  

Inną przyczyną plamek na liściach hortensji jest plamistość liści. To choroba grzybowa, której rozwój następuje wokół plam czy też cętek. W przypadku chorób grzybowych trzeba reagować natychmiast, aby nie dopuścić do ich rozwoju i przenoszenia się na inne rośliny.

Czytaj też: Chcesz, by hortensje bujnie kwitły? Podsypuj je tym środkiem  

Co robić, gdy na liściach hortensji pojawiły się plamki?  

Jeśli powodem pojawienia się plamek na liściach hortensji jest choroba grzybowa, trzeba działać jak najszybciej. Najlepiej sięgnąć w takim przypadku po opryski z fungicydów, które szybko poradzą sobie z problemem. Warto wtedy stosować się dokładnie do zaleceń producenta. Natomiast jeżeli plamki na liściach wynikają z niedoborów odżywiania, hortensję należy nawieźć. Sprawdzą się tu fusy z kawy wymieszane z ziemią lub zakopanie w pobliżu rośliny pociętych skórek z banana. Zawierają one fosfor, potas i azot, czyli dokładnie wszystko, czego hortensja potrzebuje. Można też skorzystać z kupnych nawozów dedykowanych tym kwiatom, które dodatkowo zakwaszą nieco glebę. Stworzą więc idealne warunki do rozwoju tych kwasolubnych roślin.  

Czytaj też: Nie lekceważ takich plam na liściach papryki. Jeszcze możesz ją uratować

Jakie towarzystwo lubi hortensja? 

Hortensja pięknie wygląda jako soliter, ale lubi też towarzystwo roślin o podobnych wymaganiach glebowych i pielęgnacyjnych. Można posadzić obok niej róże, które dobrze rosną w półcieniu i w lekko kwaśnej glebie. Różaneczniki mają bardzo podobne do hortensji wymagania glebowe, można do nich używać takich samych nawozów. Te rośliny rosnąć obok siebie będą się wymieniać kwitnieniem: najpierw kwiaty będzie miał różanecznik, a potem hydragena. Bukszpan czy ostrokrzew swoją soczystą zielenią uwydatnią kolory kwiatów hortensji, podobnie jak trzmielina czy berberysy. Bardzo popularne w naszych ogrodach tuje też mogą rosnąć w towarzystwie hortensji, które swoimi kwiatostanami przełamią ich nudną zieloną monotonię.  

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | kwiaty