Reklama
Reklama

Hortensje przekwitły? Ogrodnik wyjaśnia, co zrobić z suchymi kwiatostanami

Przycinanie hortensji po przekwitnięciu to zabieg, z którym nie musimy się spieszyć. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać poprawne usuwanie przekwitłych kwiatostanów hortensji i kiedy się za to zabrać. Wyjaśniamy, czego potrzebują te piękne rośliny ozdobne.

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych, wyróżniające się imponującymi, dużymi kwiatami. Są traktowane jako efektowne rośliny ozdobne i chętnie wybierane do ogrodów. Warto wiedzieć, co z nimi zrobić po przekwitnięciu kwiatów. Kiedy jest odpowiedni czas na ich przycięcie? 

Kwiaty hortensji zwiędły - kiedy je usunąć? Przycinanie hortensji

Zwiędłe, uschnięte kwiaty hortensji niekoniecznie są sygnałem do ich ścięcia. Mogą pełnić w ogrodzie kilka ważnych funkcji. Jeśli pozostaną na krzewach do późnej jesieni lub wczesnej wiosny, mogą chronić nowe pąki przed mrozem. Zimą ogród, w którym pozostały zasuszone kwiatostany hortensji, będzie się ładniej prezentował. Nie będzie się bowiem wydawał aż tak mocno ogołocony. Warto więc cieszyć się nimi tak długo, jak to tylko możliwe.

Kiedy usuwać przekwitłe kwiatostany hortensji? Można to zrobić oczywiście zaraz po przekwitnięciu, w czasie całego okresu wegetacyjnego. Dzięki temu roślina prezentuje się bardziej estetycznie i będzie mieć wystarczająco dużo energii do tworzenia nowych pąków. Można również zaczekać do późnej jesieni czy nawet do wczesnej wiosny. Pamiętajmy, że jeśli pozostawimy je na krzewach na zimę, należy je przyciąć wiosną, gdy minie już ryzyko późnych przymrozków. 

Czytaj też: Begonia przestała kwitnąć? Zmieszaj te 3 produkty z kuchennej szafki, by ją wzmocnić 

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów hortensji. Jak to zrobić?

Do przycinania hortensji należy używać zawsze ostrych i czystych sekatorów. Narzędzia należy regularnie dezynfekować. Ważne jest też, by znaleźć odpowiednie miejsce cięcia. Powinniśmy podążać od zwiędłego kwiatu łodygą aż do najbliższego zestawu dużych liści. Cięcia należy dokonywać około pół cala nad nowymi pąkami. Warto pamiętać, że jeśli roślina jest dotknięta chorobami, na przykład mączniakiem, chore elementy należy usunąć wcześniej. Tym samym zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się choroby.

Warto też pamiętać, że hortensje dzielą się na dwie grupy — jednych lepiej nie przycinać, podczas gdy drugie zniosą nawet mocne cięcie. Lepiej nie ciąć hortensji ogrodowej, pnącej i dębolistnej. Z kolei hortensja bukietowa, krzewiasta (drzewiasta), a także piłkowana rozwijają pąki kwiatowe tylko na tegorocznych pędach. Mogą więc być bardzo mocno przycinane. Suche kwiaty można też pozostawić na nich przez całą zimę i przyciąć całe rośliny o dwie trzecie wiosną kolejnego roku.

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie drzewek owocowych? Ogrodnik wskazuje termin

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | krzewy | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin