Reklama
Reklama

Chcesz, by hortensje bujnie kwitły? Podsypuj je tym środkiem

Hortensje to popularne krzewy, znane z okazałych kwiatów, które mogą być białe, różowe lub niebieskie. By bujnie kwitły, rośliny potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, w tym właściwego nawożenia. Co rozsypywać wokół krzewów i jakiego podłoża potrzebują te rośliny ozdobne? Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać odpowiednie nawożenie hortensji.

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych, chętnie wybierane do ogrodów z uwagi na niezwykłą urodę swoich kwiatów. Ich uprawa w ogrodzie nie jest szczególnie wymagająca — nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, choć niewątpliwie mają swoje preferencje uprawowe. Czym je wzmacniać, by zdrowo rosły i bujnie kwitły? Wyjaśniamy, jak nawozić hortensje. 

Uprawa hortensji w ogrodzie. Jakie podłoże do hortensji?

Nawożenie hortensji to kluczowy dla ich zdrowia zabieg. Rośliny te potrzebują specyficznego rodzaju gleby, o odpowiednim pH i właściwej ilości składników odżywczych. Ziemia pod ich uprawę powinna być żyzna, próchnicza oraz kwaśna. Najlepszy będzie odczyn pH 4-5.

Świetnie sprawdzi się podłoże na bazie torfu frezerowego, które chłonie wilgoć i dba o odpowiednie zakwaszenie gleby. Torf stopniowo się rozkłada, tworząc próchnicę, która z kolei pomaga magazynować więcej wody. Hortensje najlepiej rosną w ziemi lekko wilgotnej. 

Czytaj też: Hortensje przekwitły? Ogrodnik wyjaśnia, co zrobić z suchymi kwiatostanami 

Nawożenie hortensji. Co rozsypać wokół krzewów?

Hortensje lubią kompost, którym warto je podsypywać zwłaszcza wiosną. Tym samym możemy je pobudzić do intensywnego wzrostu. Jeśli zaś chodzi o nawożenie hortensji, warto robić to systematycznie, używając nawozów przeznaczonych specjalnie do tych krzewów. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze — azot, fosfor, potas, magnez, siarkę, bor, miedź, żelazo, mangan oraz cynk — i to w optymalnych proporcjach.

Nawozy do hortensji dostępne są w formie granulek lub proszku. Rozsypujemy odżywki wokół krzewów, mieszamy je płytko z ziemią, a następnie podlewamy.

Hortensje będą wdzięczne również wtedy, gdy zadbamy o ich ściółkowanie. Warstwa ściółki po pierwsze zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z podłoża, a po drugie reguluje temperaturę gleby i zapobiega jej erozji. Zwiększa też ilość próchnicy i obniża pH gleby, co wpływa korzystnie na krzewy hortensji. 

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin | działka | krzewy