Reklama
Reklama

Ta roślina kwitnie całe lato i skutecznie odstrasza ślimaki. Sprawdź, gdzie ją posadzić

Nie bez powodu ta roślina określana jest letnią królową ogrodów. Jarzmianka większa skrada serce nie tylko ze względu na swoje urocze i piękne kwiaty, ale także zastosowanie. W dodatku jej uprawa nie jest trudna. Warto jednak zadbać o kilka kwestii, które pozwolą wydłużyć kwitnienie tej zachwycającej rośliny. Podpowiadamy, jak pielęgnować jarzmiankę.

Ta roślina zauroczyła niejednego ogrodnika. Latem potrafi ona wypełnić całą działkę swoimi barwnymi kwiatami, równocześnie zachwycając swoim wyjątkowym wyglądem i długim okresem kwitnienia. Co więcej, jest to roślina nieskomplikowana, jeśli chodzi o uprawę. Wyjaśniamy jednak, jak pielęgnować jarzmiankę, aby jeszcze bardziej wydłużyć jej kwitnienie.

Co warto wiedzieć o jarzmiance? Przyciąga ona niejedno spojrzenie

Jarzmianka jest byliną dorastającą do około 60 cm wysokości. Roślina ta tworzy kępy ciemnozielonych, dłoniasto podzielonych liści. Jednak to nie one są jej największą ozdobą, ponieważ jarzmianka oczarowuje niezwykłymi i pięknymi kwiatami.

Są one drobne i zebrane w gęste baldachimy. Ich wygląd przypomina niektórym poduszeczki na szpilki. Co więcej, w przypadku tej rośliny mamy do czynienia z prawdziwą feerią barw, ponieważ zależnie od odmiany, jarzmianka występuje w barwie czerwonej, różowej czy białej. Dzięki temu może ona stanowić kolorową ozdobę naszego ogrodu.

Oprócz tego, że kwiaty tej rośliny są zachwycające, to także są pożyteczne. Przyciągają one owady zapylające takie jak motyle, pszczoły czy trzmiele. Dzięki temu nasz ogród nabierze jeszcze więcej barw i pozwoli nam to stworzyć na działce środowisko przyjazne wielu użytecznym owadom.

Co więcej, jarzmianka jest rośliną, która odstrasza ślimaki. Wobec tego, sadząc ją obok okazów często atakowanych przez te niechciane szkodniki, uchronimy je przed zniszczeniem.

Jak dbać o jarzmiankę, aby przedłużyć jej kwitnienie?

Jeżeli chcemy, aby jarzmianka kwitła przez całe lato, to musimy o nią odpowiednio zadbać. Na szczęście pielęgnacja tej rośliny nie jest trudna. Przede wszystkim powinniśmy zapewnić jej odpowiednie stanowisko.

Jarzmianka najlepiej rozwija się w półcieniu oraz w żyznej i wilgotnej ziemi, która obfituje w materię organiczną. Polecanym miejscem dla tej rośliny, jest stanowisko, w którym jarzmianka otrzyma rano kilka godzin słońca, a następnie resztę dnia spędzi w delikatnym cieniu.

Oprócz tego musimy zadbać o odpowiednie podlewanie jarzmianki. Jest to roślina, która nie toleruje suszy, dlatego tak ważne jest to, by gleba była ciągle wilgotna. W trakcie upałów i suszy zasilanie wodą jest kluczowe dla utrzymania kwitnienia. Unikajmy jednak przelewania kwiatów, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Pamiętajmy także, o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów, co pomoże roślinie przedłużyć swoje kwitnienie.

Czytaj również: Posadź je w ziemi po ogórkach. Uprawy będą obfite, jak nigdy wcześniej

Kluczowe podczas uprawy jarzmianki jest także jej nawożenie. Pierwsze zasilanie należy wykonać jeszcze przed posadzeniem roślin. Pod jarzmianki powinniśmy przygotować ziemię, zmieszaną z kompostem lub obornikiem. Później musimy pamiętać o systematycznym odżywianiu kwiatów nawozami mineralnymi. Nie używajmy jednak produktów, które zakwaszają podłoże.

Zaletą jarzmianek jest to, że są to rośliny niepodatne na choroby oraz aktywność szkodników. Jednak warto zapobiegać ewentualnym problemom i w przypadku pojawienia się zakażenia na roślinie, należy od razu usuwać kłopotliwe elementy. Pamiętajmy o zdezynfekowaniu narzędzi używanych do przycinania.

Jakie zastosowanie w ogrodzie ma jarzmianka?

Jarzmianka jest rośliną niezwykle wszechstronną, więc będzie pasowała do każdego ogrodu. Najlepiej prezentuje się ona na cienistych rabatach lub w ogrodach naturalistycznych. Może być ona również sadzona, jako roślina towarzysząca dla funkii, traw ozdobnych czy paproci.

Tak naprawdę jednak sprawdzi się ona w każdym miejscu w ogrodzie, ponieważ jej delikatne kwiaty dodają lekkości i uroku wszystkim kompozycjom ogrodowym. Co więcej, możemy ją również uprawiać w pojemnikach, dzięki czemu zyskamy piękną ozdobę balkonu czy tarasu.

Zobacz też:

Ta roślina jest piękna, lecz niebezpieczna. Może zniszczyć budynek

Zachwyca urodą cały rok. Żywopłotu z tej rośliny pozazdroszczą ci sąsiedzi

Po sezonie wykonaj w warzywniku tę czynność. Szybko sobie podziękujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | kwiaty