Reklama
Reklama

Mało kto wie, że zamiokulkas kwitnie. Chcesz to zobaczyć? Musisz zapewnić mu takie warunki

Zamiokulkas to jedna z bardziej popularnych roślin. Grube, błyszczące liście tego sukulenta ozdobią każde wnętrze, odcinając się od tła swoją nasyconą zielenią. Chętnie uprawiamy go w doniczkach, bo jest bardzo wytrzymały i nie sprawia większych problemów. Dodatkowym atutem jest to, że oczyszcza powietrze. Mało kto wie, że zamiokulkas w warunkach domowych może zakwitnąć. Wystarczy odpowiednio go pielęgnować.

Zamiokulkas kwitnie, ale raczej w Afryce 

Naturalnym miejscem zamiokulkasa jest wschodnia Afryka. To dlatego ta roślina jest uodporniona na długo trwające susze. To kwiat doniczkowy idealny dla zapominalskich - wytrzyma nawet miesiąc bez wody. Wytrzyma, ale nie zakwitnie. Będzie nastawiony tylko na przetrwanie.  

Zamiokulkas kwitnie w Afryce w porze deszczowej. Wtedy ma do dyspozycji wystarczającą ilość wody i składników odżywczych, by podjąć wysiłek wytworzenia kwiatów. Nie są one specjalnie spektakularne, ale wyglądają dość interesująco. Mają postać małych kolb w kolorze kremowo - zielonym, które wykluwają się z liściastej osłonki. Ich długość osiągnąć może kilka centymetrów. Kwiaty wyrastają na pędach jaśniejszych niż cały zamiokulkas, a z czasem przybierają postać jagód o średnicy centymetra.  

Mimo niepozornego wyglądu kwiaty tej rośliny doniczkowej z pewnością są powodem do dumy. Skoro zamiokulkas zakwitł, oznacza to, że człowiek zapewnił mu idealne warunki do życia.  

Co zrobić, by zamiokulkas zakwitł?  

Aby zamiokulkas zakwitł, trzeba mu zapewnić warunki zbliżone do naturalnych. W Afryce ta roślina wypuszcza kwiaty w porze deszczowej. Charakteryzuje się ona wysokimi temperaturami połączonymi z dużą wilgotnością powietrza i długim dniem.  

Pierwszym krokiem jest więc zapewnienie roślinie wilgoci w powietrzu na poziomie około 60%. Pomoże w tym nawilżacz powietrza.  

Temperatura w naszych mieszkaniach nie odbiega specjalnie od wymagań zamiokulkasa. Trzeba jednak pamiętać, że żadna roślina nie zakwitnie w całkowitym cieniu. Aby zamiokulkas zakwitł, potrzebuje od 12 do 16 godzin światła dziennego. Może być ono rozproszone, ale trzeba je zapewnić. Dlatego w naszym klimacie możemy liczyć na kwiaty tej rośliny latem, kiedy dni są długie.  

Najważniejszym jednak warunkiem, który trzeba spełnić, by zamiokulkas zakwitł, jest zapewnienie mu odpoczynku. Polega to na rzadszym podlewaniu i obniżeniu temperatury. W lutym wynieś roślinę do szklarni bądź na werandę i podlewaj sporadycznie. Jeśli spełnisz te warunki, zamiokulkas zakwitnie pod koniec wiosny lub latem.  

Czytaj też: Epipremnum zaatakowały ziemiórki? Włóż to do doniczki, a szybko się wyniosą

Zamiokulkas zakwitł - i co teraz?

Kwitnienie wymaga od roślin sporego wysiłku. Dlatego, kiedy widzisz, że twój zamiokulkas wypuszcza kwiaty, podaj mu nawóz. Może być to kupna odżywka do roślin doniczkowych. Z powodzeniem sprawdzi się jednak domowy nawóz. Skórkę z jednego banana pokrój, wrzuć do słoika i zalej litrem wody. Słoik zakręć i odstaw w ciemne miejsce na dwa dni. Po tym czasie rozcieńcz miksturę z wodą w stosunku 1:1 i podlewaj zamiokulkasa takim nawozem raz w miesiącu.  

Po kwitnieniu usuń pędy kwiatowe. Użyj do tego wydezynfekowanego, ostrego noża. Pędy utnij tuż nad ziemią szybkim ruchem. Rana po cięciu nie powinna być poszarpana, wtedy szybciej się zagoi.  

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin