Reklama
Reklama

Luty za pasem. Moja babcia zawsze wysiewa wtedy te warzywa, a latem ma obfite zbiory

Luty to najlepszy moment na to, aby zadbać o wysiew niektórych roślin i zacząć przygotowania do ogrodniczych działań po zimie. Dzięki temu nasz warzywnik w tym roku będzie jeszcze lepszy niż ostatnio. Warto więc wiedzieć, które rośliny możemy już wysiewać i jak to zrobić, aby cieszyć się dorodnymi i zdrowymi plonami. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Prace ogrodowe ruszą pełną parą dopiero wiosną. Jednak już wkrótce możemy zadbać o wysiew niektórych roślin, aby za kilka tygodni były gotowe do wsadzenia do gruntu. Dzięki temu przyspieszymy nieco cały proces i będziemy mogli cieszyć się wspaniałym warzywnikiem. Podpowiadamy, co musisz zrobić w lutym.

Co zrobić, aby przygotować ogród po zimie?

Przedwiośnie to idealny czas na to, aby przeprowadzić pierwsze porządki w ogrodzie, sprzątając między innymi na grządkach oraz rozsadach. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu przenieść później nasze sadzonki do gruntu.

Przede wszystkim na początku należy uprzątnąć warzywnik z resztek śniegu, a także z liści oraz suchych gałęzi. Oprócz tego warto spulchnić ziemię i wyrównać powierzchnię grządek. Następnym krokiem jest wyznaczenie rzędów oraz ochrona ich przed chwastami. W tym celu warto użyć agrowłókniny, którą należy rozłożyć pomiędzy. Materiał pomoże nam także zabezpieczyć później młode pędy przed wiosennymi przymrozkami.

Od czego zacząć przygotowania do wysiewu w lutym?

Swoje przygotowania do wiosennych nasadzeń powinniśmy rozpocząć już zimową porą we własnym domu. Wbrew pozorom wcale nie potrzebujemy do tego profesjonalnej szklarni.

Wystarczy nam jedynie nieco wolnego miejsca o odpowiedniej temperaturze i małe doniczki. Najlepiej sprawdzą się pojemniki z biodegradowalnego materiału, ponieważ będziemy mogli później wysadzić rośliny bezpośrednio do gruntu. Jest to nie tylko duża oszczędność czasu, ale i sposób, aby ochronić sadzonki przed ewentualnym przymrozkiem.

Chcąc, by nasze rośliny mogły rozwijać się na tyle dobrze, by niedługo można było je wysadzić do gruntu, musimy wykonać kilka prostych kroków, które to umożliwią:

  1. Do przygotowanych doniczek wsypujemy ziemię ogrodową o wysokiej jakości.
  2. Zakopujemy w niej kilka ziarenek roślin.
  3. Ziarenka umieszczamy tak, aby nie były zakopane zbyt głęboko, ani zbyt płytko.
  4. Po umieszczeniu nasion w glebie dbamy regularnie o to, aby ziemia była stale wilgotna. Dodatkowo zapewniamy naszym roślinkom naturalne światło oraz temperaturę, która będzie wynosiła około 20 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Zmiksuj te pestki, włóż do doniczki i podlej zamiokulkasa. Zdziwisz się, ile nowych liści zyska

Co można siać w lutym? Oto lista warzyw i owoców

Jednak nie wszystkie rośliny możemy siać już na początku roku. Jest to idealny moment tylko dla niektórych warzyw. Mimo tego takich okazów, które można już wysiewać na przedwiośniu, jest naprawdę sporo.

Oto lista tego, co można siać w lutym:

  • kapusta pekińska,
  • kapusta czerwona,
  • karczoch,
  • kapusta biała,
  • papryka,
  • pomidor,
  • por.

Natomiast ewentualnie pod koniec miesiąca, jeśli zima była ciepła, możemy pomyśleć o posadzeniu do gruntu nasion takich roślin, jak:

  • pietruszka,
  • szpinak,
  • czosnek,
  • roszponka.

Po jakim czasie można wysadzać sadzonki do gruntu?

Wiedząc już, co powinno się siać w lutym, musimy także mieć świadomość, kiedy możemy nasze nowe sadzonki wysadzać do gruntu.

Okres wzrostu w "domowym inkubatorze" dla wymienionych wyżej roślin trwa zazwyczaj 8 tygodni. Wobec tego po upływie mniej więcej dwóch miesięcy nasze sadzonki można już wysadzać do gruntu. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że niektóre okazy lepiej pozostawić w domu do momentu, aż  miną ostatnie przymrozki. Wtedy to możemy bezpiecznie wysadzać wszystkie rośliny.

Zobacz też:

Co roku sadzisz pomidory w tym samy miejscu? Sprawdź, co mówi ogrodnik

Jesienią nie zapomnij o tym zabiegu. Maliny będą mieć mnóstwo owoców

"Anielskie wędki" ozdobią każdy ogród. Zobacz, jak o nie dbać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | działka