Reklama
Reklama

Śnieg zasypał krzewy w ogrodzie? Ogrodnik radzi, czy trzeba je odśnieżać

Śnieg zimą nie tylko zapewnia scenerię niczym z bajki. Pełni również niezwykle ważną funkcję ochronną dla roślin. Osłania je przed działaniem ujemnych temperatur oraz wiatru. Jego nadmiar może okazać się jednak niebezpieczny, a skutki nieodwracalne. Podpowiadamy, kiedy koniecznym jest odśnieżenie krzewów i drzew w ogrodzie, a także podsuwamy sposób, jak zrobić to we właściwy sposób.

Śnieg w przyrodzie pełni wiele istotnych funkcji. Jak kołdra bądź ciepły koc otula krzewy i drzewa, chroniąc je przed porywistym wiatrem czy siarczystymi mrozami. Dzięki temu są w stanie przetrwać do upragnionej wiosny. Czy pozostawienie pokrywy śnieżnej na roślinach jest zawsze dobrym rozwiązaniem? 

Czy śnieg chroni krzewy i drzewa przed mrozem? 

Lepiej, żeby śniegu było więcej, niż nie było go wcale. Uporczywa zima bez białej pokrywy może być niezwykle trudna dla roślin. Nie zmienia to jednak faktu, że intensywne opady śniegu tworzące wielocentymetrową warstwę śniegu, narażają rośliny na zniszczenia. Ciężki śnieg może doprowadzić to uginania się gałęzi drzew i krzewów, a w konsekwencji do złamania ich.  

Zalegająca gruba pokrywa śniegu odcina całkowicie rośliny od tlenu i pozbawia możliwości czerpania promieni słonecznych. Niebezpieczną sytuacją jest również duże wahanie temperatur, w wyniku którego śnieg na przemian topi się i zamarza. Powstająca skorupa lodu, utrudnia przetrwanie roślin i tworzy dobre warunki do rozwoju niebezpiecznego grzyba.  

Jak bezpiecznie usunąć śnieg z roślin? 

Doświadczeni ogrodnicy na szczęście wiedzą, kiedy warto zostawić pokrywę śnieżną, a kiedy niezwłocznie należy ją usunąć. Co więcej, ważne jest, aby to zrobić w bezpieczny sposób. Szybko i zarazem skutecznie można odśnieżyć rośliny ręcznie. W tym celu warto użyć łopaty lub miotły. Wystarczy delikatnie odgarniać śnieg i przerzucać go w inne miejsce.  

W czasie odśnieżania należy zwracać szczególną uwagę na delikatne rośliny, aby ich nie połamać. Czasami wystarczy lekkie poruszenie gałązkami, aby pozbyć się nadmiaru śniegu. Gałęzie, które zdeformowały się pod ciężarem białego puchu, dobrze podnieść i obwiązać sznurkiem. Ten sposób uchroni je przed całkowitą deformacją bądź złamaniem.  

Na pozbycie lodu i śniegu dobrym rozwiązaniem może okazać się odśnieżarka spalinowa. Niestety nie we wszystkich przypadkach wskazane jest używanie tego sprzętu. Koniecznie należy uważać na trawę oraz rośliny w rabatach, ponieważ odśnieżarka może je uszkodzić.  

Zobacz też:

Kup w aptece i podlej monsterę. Nie zliczysz nowych liści

Skrzydłokwiat źle znosi sezon grzewczy? Wrzuć to do doniczki

Te warzywa możesz uprawiać na balkonie zimą. Niestraszny im mróz i śnieg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drzewa | działka | krzewy