Reklama
Reklama

Liście zielistki usychają na końcach? To wcale nie przez brak wody

Zielistka to roślina, która cieszy się dużą popularnością, ze względu na swoje dekoracyjne, długie liście oraz z powodu łatwej uprawy. Niestety czasem zdarza się, że końcówki liści rośliny zasychają i zaczynają brązowieć oraz marnieć. Warto wiedzieć, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy i jak temu zapobiegać. Podpowiadamy, co zrobić, gdy liście zielistki usychają.

Zielistka jest rośliną doniczkową, która ma efektowne, długie liście. W dodatku zazwyczaj jej uprawa przebiega bezproblemowo. Zdarza się jednak, że pielęgnacja ta zostaje zakłócona przez zasychanie końcówek liści. Warto wiedzieć, co jest tego przyczyną i jak temu przeciwdziałać. Sprawdź, co zrobić, by poradzić sobie z usychającymi liśćmi zielistki.

Dlaczego zielistka ma suche końcówki liści?

Zasychające końcówki liści zielistki są niepokojącym objawem. Mogą one świadczyć o tym, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Inną przyczyną tego stanu rzeczy, często jest nadmiar wilgoci w doniczce.

Wtedy to powinniśmy przyciąć suche końcówki liści, a jeśli roślina została przelana, nie możemy zapomnieć o tym, by dodatkowo sprawdzić stan jej korzeni. W razie potrzeby należy wymienić ziemię. Po przelaniu trzymajmy się zasady, iż w przypadku zielistki, lepsze od tradycyjnego podlewania, jest częste spryskiwanie okazu przegotowaną i ostudzoną wodą.

Natomiast w momencie, gdy problemem są liście schnące na środku, to najprawdopodobniej wynika to z nadmiernego nawożenia. Warto więc podczas zasilania rośliny, używać połowy dawki zalecanej przez producenta.

Czytaj również: Tak wybudzisz pelargonie z zimowego spoczynku. Przydadzą się obierki z jabłka

Jak pielęgnować zielistkę? O tym musisz pamiętać

Warto także wiedzieć, że w przypadku, gdy liście zielistki stają się wiotkie i bledną, to jest to sygnał, że roślinie brakuje wilgoci. Wobec tego warto umieścić doniczkę w misce z wodą, aby zielistka mogła samodzielnie wchłonąć potrzebną jej dawką wilgoci. Pamiętajmy także, że dla zielistki ważniejsza jest wilgotność powietrza niż gleby. Wobec tego w sezonie grzewczym starajmy się stosować nawilżacze powietrza lub ich zamienniki.

Oprócz dbania o liście zielistki musimy również zatroszczyć się o ogólną kondycję rośliny. W tym celu należy zapewnić jej właściwe warunki do rozwoju. Podstawą jest umieszczenie zielistki w jasnym pomieszczeniu, w miejscu o rozproszonym świetle, ponieważ zbyt mocna ekspozycja na słońce, doprowadziłaby do usychania rośliny. Natomiast zbyt ciemne pomieszczenie sprawiłoby, że zielistka będzie wolno się rozwijała.

Zatroszczmy się również o odpowiednie podłoże dla zielistki. Najlepiej sprawdzi się ziemia żyzna oraz przepuszczalna o lekko kwaśnym pH, mieszczącym się w granicach 5,5-6,5. W tym celu możemy zmieszać tradycyjną ziemię z piaskiem lub torfem.

Pomimo tego, że zielistka rzadko pada ofiarą szkodników, warto wiedzieć, że czasem pojawiają się na niej mszyce lub przędziorki. Wtedy to należy przygotować domowe środki, używając wrotyczu lub krwawnika. Natomiast jeżeli na pędach ujrzymy wypukłe plamy, to będą one oznaką żerowania tarczników, które najlepiej usuwać ręcznie.

Zobacz też:

Chcesz mieć obfite plony? Koniecznie zrób to w warzywniku przed sezonem

​Zrób to w ogrodzie, nim przyjdzie wiosna. Zapomnisz o istnieniu szkodników

To najlepszy termin na sadzenie piwonii. Sprawdź, żeby się nie pospieszyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie