Koniecznie zrób to z krzewami malin już teraz. Będziesz mieć 2 razy więcej owoców
Jeśli zdecydowałeś się uprawiać maliny w swoim ogrodzie, w lipcu nie powinieneś zapomnieć wykonać tego drobnego zabiegu. Zajmie ci on tylko piętnaście minut, a efekty po nim będą spektakularne, ponieważ twoje krzewy wydadzą dwa razy więcej owoców. Zagajnik będzie nie do poznania, bo owoce będą wprost wylewać się z pędów.
W lipcu, maliny letnie, które owocują na pędach dwuletnich, przycinać powinno się po zbiorach, usuwając pędy, które już owocowały. To nie fanaberia, ponieważ chodzi o to, aby zrobić przestrzeń dla nowych.
Dotyczy to m.in. takich odmian jak: Laszka, Sokolica, Radziejowa czy Przechyba. Niestety większość początkujących sadowników o tym zapomina, a później narzekają oni na słabe zbiory. Nie spóźnij się i wykonuj cięcie malin we właściwy sposób, a zawsze będziesz cieszyć się licznymi owocami.
Może cię zainteresować: Twoje winogrona będą najsłodsze w okolicy. Wystarczy, że w lipcu zrobisz to
Przycinanie malin latem po zakończeniu owocowania jest bardzo ważne, m.in. dlatego, że stare, zdrewniałe pędy są obciążeniem dla krzewu. Blokują także rozwój młodych przyrostów, często chorują i przyciągają szkodniki.
Na niewiele się więc zdają, a ich usunięcie może znacznie poprawić kondycję rośliny. Cięcie malin latem ma na celu doświetlić krzew, dodać mu siły, odmłodzić go i pobudzić do owocowania w kolejnym sezonie.
Najlepszy czas na letnie cięcie malin? Właściwie im wcześniej je wykonasz, tym lepiej. Idealnie, jeśli zrobisz to zaraz po zbiorach w lipcu/ na początku sierpnia, aby dać młodym pędom czas nabrać odporności przed okresem zimowym.
Czytaj również: W lipcu używam tej odżywki do pomidorów. Zbieram dwa razy więcej owoców
Skoro wiesz już, kiedy przycinać maliny latem, dokładnie obejrzyj krzewy, aby rozpoznać pędy do usunięcia. Powinny mieć one lekko spękaną, ciemniejszą, bardziej zdrewniałą łodygę i ślady po oberwanych owocach.
Sięgnij po ostry sekator i wykonaj cięcie maliny jak najniżej przy ziemi. Od razu pozbądź się starych gałązek, wynosząc je z dala od krzewów, aby nie narazić je na choroby. Później podlej maliny, podsyp je ściółką z kory lub skoszonej trawy.
Zobacz też:
Wsyp do wazonu i wymieszaj. Róże będą cieszyć oko 2 tygodnie dłużej
Liście zamiokulkasa żółkną? Kwiaciarka podpowiada, jak go uratować
Zamiast wyrzucać czerstwy chleb, wynieś go do ogrodu. Ilość plonów cię zaskoczy