Reklama
Reklama

Zbliża się ważny moment dla pomidorów. Ten zabieg jest na wagę złota

Chcąc cieszyć się obfitymi plonami, musimy odpowiednio dbać o nasze pomidory. Kluczowa jest oczywiście codzienna pielęgnacja roślin. Nie możemy jednak zapominać o pewnym, bardzo ważnym zabiegu, który należy wkrótce wykonać. To on wpłynie znacząco na jakość i ilość owoców. Sprawdź, jak zadbać o pomidory.

Pomidory wydadzą obfite plony, jeśli będziemy odpowiednio je pielęgnowali. Nie chodzi tu jednak tylko o podlewanie czy nawożenie roślin. Okazuje się bowiem, że bardzo ważnym zabiegiem jest ogławianie pomidorów. Wyjaśniamy, na czym ono polega i w jaki sposób należy je przeprowadzać, aby cieszyć się udanymi zbiorami.

Na czym polega ogławianie pomidorów? To ważny zabieg

Ogławianie pomidorów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, podczas którego usuwamy wierzchołek pędu głównego, na którym znajduje się merystem, czyli tzw. stożek wzrostu, sprawiający, że roślina pnie się do góry.

Zabieg ten przeprowadza się przy odmianach wysokich, osiągających nawet 3 metry wysokości, ponieważ niekontrolowany wzrost tego typu roślin może sprawić, że taki krzak znacznie trudniej będzie pielęgnować, a także będzie on gorzej owocował, ponieważ roślina, zamiast skupić się na wytwarzaniu nowych owoców, będzie rozpraszała swoją energię na rozwoju pędów.

Wynika to z tego, że każda część rośliny, czyli pędy, liście oraz owoce, potrzebują składników odżywczych, o które konkurują między sobą. Wobec tego ogławianie sprawi, że całe skupienie rośliny przekierowywane będzie na owoce, przyspieszając ich dojrzewanie i skutkując dorodnymi oraz obfitymi plonami.

Musimy także pamiętać, że ogławianie to nie to samo co obrywanie dolnych liści. Są to dwie różne czynności, które jednak przynoszą podobne rezultaty, w postaci lepszych owoców. Usuwanie liści wykonuje się bowiem przez cały okres wegetacji, a ogławianie przed zakończeniem uprawy.

Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu

Ogławianie pomidorów - kiedy i jak należy je przeprowadzać? To warto wziąć pod uwagę

Najlepszym momentem na ogławianie pomidorów jest około 8 tygodni przed planowanym zakończeniem uprawy, który w naszych warunkach klimatycznych przypada zazwyczaj na koniec września, zaraz przed pierwszymi przymrozkami. Wobec tego ogławianie wykonujemy na początku sierpnia.

Warto jednak dodać, że zabieg ten przeprowadza się, gdy roślina wytworzy 5-6 gron. W momencie, gdy jest ich już więcej, to nasze pomidory zaczną słabnąć. Wobec tego czasem zdarza się, że ogławianie można wykonywać także w środku sezonu.

Chcąc przeprowadzić ten zabieg, musimy przyciąć wierzchołek wzrostu tak, by nad ostatnim owocowym gronem albo kwiatostanem pozostawić 2-3 liście. W przypadku, gdy krzak pomidora jest zdrowy, to ucięty pęd wrzucamy do kompostownika. Jeżeli nie, to wyrzucamy go do odpadów organicznych, by nie przenosić choroby na inne rośliny.

Musimy jednak wiedzieć, że proces ten dotyczy pomidorów wysokich. W przypadku odmian karłowych lub samokończących ogławianie nie jest konieczne. Jednak bez względu na odmianę przez cały sezon dbajmy o przycinanie i usuwanie pędów bocznych u naszych pomidorów.

Zobacz też:

Pelargonie przestały kwitnąć? Nie potrzebują nawozów, wystarczy, że zrobisz to

Zrób to z krzewami malin w lipcu. Będziesz mieć 2 razy więcej owoców

Wsyp do wazonu i wymieszaj. Róże będą cieszyć oko 2 tygodnie dłużej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin