Reklama
Reklama

Już teraz wykonaj ten zabieg w ogrodzie. Glicynia wypełni go morzem kwiatów

Obficie kwitnąca glicynia to marzenie niejednego ogrodnika. Jeśli zależy ci na prawidłowym rozwoju rośliny, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie zawiedzie twoich oczekiwań. Sprawdź, o jakich obowiązkach musisz pamiętać jeszcze na początku wiosny. To klucz do ogrodu pełnego kwiatów.

Glicynia to piękna roślina, której zaletą jest szybki wzrost oraz obfite kwitnienie. Sprawdź, jak możesz zapewnić jej odpowiednie warunki, aby zaskoczyła cię morzem kwiatów.

Cięcie glicynii wiosną. Jak je wykonać?

Glicynia charakteryzuje się niezwykle szybkim przyrostem. W ciągu jednego sezonu jej pędy mogą wydłużać się nawet o 3 metry. To jedna z przyczyn, przez którą krzew potrzebuje częstego cięcia.

Cięcie glicynie jest ważne również ze względu na jej piękne, pachnące kwiaty. Cięcie zachęca roślinę do tworzenia nowych pąków i utrzymuje ją w dobrej kondycji. Natomiast nam pozwala na formowanie jej. Cięcie należy wykonywać dwa razy w ciągu roku — na wiosnę oraz na przełomie lipca i sierpnia.

Wiosenne cięcie jest konieczne, aby przygotować roślinę na nowy sezon. Należy je wykonać zaraz przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego — w marcu lub kwietniu. Roślina musi być jeszcze przed rozwojem liści, kiedy pierwsze pąki są jeszcze na początku rozwoju. Usuwamy wtedy wszystkie słabe, przemarznięte oraz chore pędy. Pozbywamy się również wilków, czyli pędów wyrastających u nasady pnia.

Natomiast letnie cięcie służy do przygotowania rośliny na kolejny sezon. Skracamy wtedy pędy tegoroczne do długości 15-20 cm, aby ukierunkować wzrost rośliny i zachęcić ją do tworzenia pąków kwiatowych na kolejny rok.

Zobacz także: Nie nadążysz zbierać słodkich owoców. Wystarczy, że wykonasz ten zabieg w odpowiednim czasie

Zasady uprawy glicynii. O czym musimy pamiętać?

Szybki wzrost glicynii i jej obfite kwitnienie sprawiają, że roślina potrzebuje sporej dawki składników odżywczych. Co roku powinniśmy nawozić ją kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Musimy zadbać o to, aby dostarczać jej regularnie fosfor i potas. Ze względu na bakterie korzeniowe, pnącze nie wymaga od nas nawożenia azotem — dostarczany jest on roślinie z powietrza.

Glicynia jest bardzo wrażliwa na suszę. Dlatego też musimy pamiętać, szczególnie w sezonie letnim, aby systematycznie ją nawadniać.

Zobacz też:

Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach

Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to

Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | krzewy | drzewa