Reklama
Reklama

Wiosną zastosuj ten nawóz do piwonii. W maju będą uginać się od kwiatów

Jeśli uprawiasz piwonie i chcesz, by w maju bujnie zakwitły, nie zapomnij podać im tej domowej odżywki. Zrobisz ją w zaledwie 2 minuty na bazie popularnego owocu, a to najlepszy naturalny nawóz, który pozytywnie wpływa na kondycję tych wspaniałych ozdobnych kwiatów. Stosuj go regularnie, a szybko zamienisz swój ogród w kolorowy raj.

Piwonie zostały ogłoszone przez ekspertów Kwiatami Roku 2024. Są piękne, pachnące i mogą zdobić działkę przez wiele lat, dlatego wielu Polaków decyduje się sadzić je w swoich ogrodach, ale to gatunek, o który trzeba odpowiednio dbać. 

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie wspaniale wyglądające rośliny, zapewnij im odpowiednie podłoże i stanowisko i nie zapominaj o pielęgnacji. Wiosną zawsze stosuj ten nawóz do piwonii, aby w maju i czerwcu uginały się od bujnych kwiatów.

Takie warunki musisz zapewnić piwoniom, jeśli chcesz, by zdrowo rosły

Piwonie najlepiej rosną na stanowisku z południową ekspozycją. Można je posadzić w półcieniu, ale im więcej światła słonecznego dociera do roślin, tym lepiej i szybciej powinny się rozwijać, a ich kwitnienie będzie intensywniejsze. 

Jeżeli natomiast chodzi o podłoże dla tego gatunku, to przede wszystkim powinno być one suche. Nie może stać tam woda, poza tym najlepsza będzie przepuszczalna, próchnicza gleba o pH od 6,5 do 7,5.

Gdy na dworze zrobi się ciepło, piwonie musisz także od czasu do czasu podlać. Ich nawadnianie powinno odbywać się rzadko, lecz obficie. Aby roślina wypuszczała więcej kwiatów, warto ją również nawozić raz lub dwa razy w ciągu roku: wiosną albo wiosną (w kwietniu/ maju) i jesienią (we wrześniu/ październiku).

Może cię zainteresować: Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

Wiosną zastosuj ten nawóz do piwonii, aby w maju uginały się od kwiatów

Możesz nawozić piwonie specjalnymi nawozami ze sklepów ogrodniczych. Są to produkty przeznaczone do roślin kwitnących, z dużą dawką fosforu i potasu, a niewielką ilością azotu, bo nadmiar tego ostatniego może osłabić pędy. 

Możesz również stosować kompost albo przygotować domową odżywkę do tych roślin na bazie wody z cytryną. Taki nawóz do piwonii pozwoli ci szybko zakwasić glebę. Aby go przygotować, wsyp do 10 litrów wody 10 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny, (opcjonalnie 10 g kwasku cytrynowego) i dokładnie wymieszaj. Stosuj 1-2 razy co 14 dni.

Czytaj również: Ogórki urosną duże jak nigdy. Wystarczą stare butelki

Nie tylko sok z cytryny. Ta odżywka pobudzi twoje piwonie do wzrostu

Nawóz do piwonii możesz również zrobić z fusów z kawy. Niepozorny odpad jest źródłem wielu cennych dla tych roślin mikroelementów. Nie tylko potasu czy fosforu, ale również wapnia, magnezu i żelaza.

Zalej szklankę fusów 10 litrami wody. Poczekaj, aż napęcznieją, wymieszaj i wiosną podlewaj piwonie co 2 tygodnie, a latem na pewno będą bujnie kwitnąć.

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | pielęgnacja roślin | uprawa roślin