Reklama
Reklama

Jest o wiele ładniejsza od tui i dorasta do 4 metrów. Idealna roślina na żywopłot

Wiele osób decyduje się na posadzenie żywopłotu w swoim ogródku. Rzeczona opcja to nie tylko elegancki sposób na odgrodzenie się od sąsiadów, ale również rozwiązanie problemu głośnych odgłosów dobiegających z ulicy. Żywopłot bowiem w doskonały sposób tłumi uliczny hałas. Jaką roślinę wykorzystać do jego posadzenia?

Co na żywopłot? Posadź tę roślinę

Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób decyduje się odmienić charakter swojego ogrodu. Często owa odmiana polega na posadzeniu żywopłotu, który pozwoli odgrodzić się od sąsiadów bądź głośnej ulicy. Jednak ogrodnicy mogą zadawać sobie pewne pytanie. Jakie rośliny posadzić, by uzyskać piękny i wysoki żywopłot? 

Najczęściej wybór pada na tuję. Żywopłoty z rzeczonego krzewu można zaobserwować w większości ogrodów. Okazuje się jednak, że istnieje również inne rozwiązanie. Do posadzenia żywopłotu świetnie nada się laurowiśnia. 

Właściwa pielęgnacja laurowiśni pozwoli w dość krótkim czasie uzyskać bujny i wysoki żywopłot, który skutecznie stłumi hałasy dobiegające z ulicy oraz ograniczy zanieczyszczenia przedostające się do ogrodu. Roślina wzrasta w tempie około 60 cm na rok i może osiągnąć nawet 4 metry wysokości.

Przeczytaj też: Ten krzew jest idealny na żywopłot i zdobi ogród przez okrągły rok

Uprawa laurowiśni na żywopłot. O czym pamiętać?

Laurowiśnię powinno się sadzić wczesną wiosną. Przed umieszczeniem rośliny w gruncie, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Powinno być ono żyzne, dobrze spulchnione i mieć odczyn obojętny. Zazwyczaj laurowiśnię można nawozić kompostem. Dzięki temu roślina otrzyma składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju

Co ciekawe, laurowiśnia kwitnie od kwietnia do maja. Właśnie ze względu na piękne, białe kwiaty jest często uznawana za roślinę o wiele ładniejszą od tui. Po zakończeniu kwitnienia, laurowiśnia może wypuszczać na świat ciemne owoce, choć należy pamiętać, że są one trujące

Podczas uprawy laurowiśni należy również pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Chodzi tutaj zarówno o cięcie formujące, które pozwoli ukształtować żywopłot, jak i cięcie pielęgnacyjne mające na celu pozbycie się uszkodzonych pędów. Przycinanie laurowiśni powinno odbywać się z wykorzystaniem ostrych nożyc ogrodowych.

Zobacz też:

W październiku nakarm tym grudnika, w święta zmieni się w parasol pełen kwiatów

Wyjmij z lodówki i poczęstuj nim paprotkę. Odwdzięczy się nowymi liśćmi

Wcale nie tuje. Ta roślina świetnie sprawdzi się jako żywopłot i jest ładniejsza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | uprawa roślin