Reklama
Reklama

Jeśli widzisz je w doniczce, działaj szybko. Mogą zniszczyć twoją roślinę

Dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z uprawą kwiatów w mieszkaniu, rozpoznanie oznak żerowania szkodników może być trudne. Widzisz w doniczce coś, co przypomina ziarenka ryżu? W takim razie działaj szybko, bo to mogą być skoczogonki, które zniszczą twoją roślinę, jeśli odpowiednio nie zareagujesz.

Skoczogonki to małe białe robaczki, które na pierwszy rzut oka przypominają ziarenka ryżu. Kilkumilimetrowe owady trafiają do mieszkań wraz z zanieczyszczonym podłożem lub sadzonką. Wyglądają niewinnie, ale to groźne szkodniki, które mogą szybko zniszczyć twojego zamiokulkasa, monsterę czy fikusa. 

Ich pożywieniem są zielone liście, pędy i korzenie roślin, więc gdy tylko zauważysz je w doniczce, natychmiast reaguj. W przeciwnym razie szybko się rozmnożą i staną się nie do wytępienia. A po twoim ulubionym kwiatku zostanie tylko suchy badyl, ponieważ ekspresowo osłabnie i uschnie. 

"Ziarenka ryżu" w doniczce to skoczogonki. Gdy je zobaczysz, szybko przesadź roślinę

Aby szybko wytępić robaczki, nie musisz sięgać po preparaty z chemią. Ten domowy sposób na skoczogonki jest bardzo skuteczny. Wystarczy, że szybko przesadzisz roślinę. Najpierw jednak zafunduj jej kąpiel, zanurzając ją wraz z doniczką w misce wypełnionej wodą. Szkodniki powinny natychmiast wypłynąć na powierzchnię. 

Po oczyszczeniu korzeni z resztek zanieczyszczonej gleby, kwiatka możesz umieścić w nowej skrzyni, dokładnie obsypując go świeżą ziemią. Po takim zabiegu rośliny nie podlewaj jednak przez kilka dni, bo to może doprowadzić do choroby grzybowej, gdyż podczas kąpieli została już ona wystarczająco nawilżona. 

Może cię zainteresować: Liście pomidorów zwijają się? To może być przyczyną

Wlej to do doniczki, a pozbędziesz się szkodników. To domowy sposób na skoczogonki

Dla uodpornienia rośliny na skoczogonki możesz również podlać ją domowym nawozem. To poprawi jej kondycję, ochroni przed patogenami i atakiem kolejnych szkodników. Przygotowanie wywaru z czosnku nie jest trudne. 4-5 ząbków czosnku zalej 1 litrem wody i gotuj w garnku przez 20 minut. 

Gdy odżywka wystygnie, przelej ją do butelki z atomizerem i spryskaj zamiokulkasa. Warto również wlać trochę odżywki bezpośrednio do doniczki. A jeśli akurat nie masz w domu czosnku, nie martw się. Możesz wypróbować domowy oprysk na bazie cynamonu, zalewając wodą 2-3 łyżeczki przyprawy. Ten preparat również rozwiąże twój problem ze szkodnikami.

Czytaj również: Te rośliny przyciągają szerszenie jak magnes. Lepiej nie sadź ich w ogrodzie

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL