Reklama
Reklama

Te rośliny przyciągają szerszenie jak magnes. Lepiej nie sadź ich w ogrodzie

Niektóre rośliny przyciągają szerszenie jak magnes, więc ich posadzenie w ogrodzie, w pobliżu domu czy altany nie jest dobrym pomysłem. Uważać musisz zwłaszcza, jeśli jesteś uczulony na jad owadów błonkoskrzydłych. W takiej sytuacji do swojego ogrodu powinieneś wybierać raczej gatunki, które latem odstraszają szerszenie.

Niektóre drzewka przyciągną na twoją działkę mnóstwo szerszeni, które są pożyteczne, (gdyż podobnie jak pszczoły zapylają rośliny), ale mogą stwarzać zagrożenie dla człowieka. 

Ukąszenie tych osiągających do 35 cm długości owadów może okazać się bardzo bolesne. Najczęściej skończy się na bólu, obrzęku i zaczerwienieniu skóry, jednak w niektórych przypadkach kontakt z nimi może mieć poważniejsze konsekwencje np. w sytuacji, w której okazałoby się, że jesteś uczulony na jad szerszenia. 

Reakcja alergiczna może doprowadzić do duszności, wymiotów czy zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach do niezwykle groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu kluczowe jest zachowanie ostrożności. Aby ograniczyć ilość szerszeni na działce, niektórych roślin po prostu nie warto sadzić w ogrodzie w pobliżu domu.

Lepiej nie sądź tych roślin w ogrodzie, bo przyciągną osy i szerszenie

Szerszenie mają swoje upodobania. Lgną przede wszystkim do słodkich owocowo-kwiatowych zapachów. Z tego powodu, jeśli nie chcesz mieć z nimi problemu, powinieneś unikać sadzenia niektórych roślin obok domu. 

Gatunki roślin, które przyciągają szerszenie i osy jak magnes to: 

  • Lilak -  pożywienie szerszeni stanowi gałązkach i za pomocą słodki płyn z łodyg lilaka, do którego owady przedostają się, poprzez ściągniecie kory. 
  • Jabłoń, grusza, śliwa czy wiśnia, a także inne drzewka owocowe o słodkich plonach. 
  • Gatunki drzew liściastych takich jak: Dąb (szerszenie chetnie tworzą gniazda w jego koronach i dziuplach), jesion – (z uwagi na złocista żywice) czy brzoza (ze względu na słodki sok tego drzewa)

Może cię zainteresować: Tych roślin lepiej nie sadź w ogrodzie, bo nic innego tam nie wyrośnie

Te rośliny odstraszają osy i szerszenie, więc latem warto posadzić je obok domu

Na całe szczęście istnieją również gatunki roślin odstraszających szerszenie. Uciążliwe owady nie znoszą ich zapachu, więc będą trzymać się od nich z daleka. Możesz posadzić je obok altany czy domu, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku na trawie, obiadu na świeżym powietrzu czy rodzinnego grilla.

Należy do nich m.in.: uwielbiana przez Polaków lawenda, ale to niejedyny przykład. Na działce warto posadzić również piołun, bratka czy pelargonię, a także popularną miętę pieprzową, piołun, majeranek czy czosnek ozdobny.

Czytaj również: Ślimaki lgną do niego jak oszalałe. Ten owoc uwolni twój ogród od szkodników

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | kwiaty | działka