Reklama
Reklama

Ślimaki lgną do niego jak oszalałe. Ten owoc uwolni twój ogród od szkodników

Ślimaki potrafią spowodować poważne straty w ogrodzie. Niszczą zarówno rośliny rolnicze, warzywa, jak i kwiaty. Szczególnie niebezpieczne są pomrowy, czyli mięczaki bez skorupy. Warto zatem poznać proste sposoby na ich zwalczanie. Będziesz potrzebować popularnego owocu.

Pomrowy, nazywane inaczej ślimakami nagimi, cechują się brakiem skorupy. Ich ciało mierzy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Te szkodniki występują powszechnie w Polsce i sieją spustoszenie w ogrodach i na polach uprawnych, szczególnie po opadach deszczu i nocami. 

Pomrowy zjadają liście i pędy oraz kiełki i siewki, atakując sadzonki, owoce, warzywa, zboża i rośliny ozdobne. Jak się ich pozbyć? Sprawdź domowe, humanitarne sposoby. 

Owoc, który działa na ślimaki jak wabik

Pierwszym, skutecznym sposobem na pozbycie się pomrowów jest przeniesienie ich w inne miejsce, gdzie nie będą niszczyć upraw. Niestety metoda ta jest dość czasochłonna, dlatego warto zastosować na nie wabik w postaci grejpfruta, który ułatwi to zadanie.  

Ten popularny owoc wabi ślimaki intensywnym aromatem olejków eterycznych. Dzięki kilku grejpfrutom pozostawionym w ogrodzie możemy szybciej przenieść szkodniki z dala od naszych roślin.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szkodniki zadomowiły się w ogrodzie? Wyjmij to z kuchennej szafki, a uciekną w popłochu

Inne, skuteczne metody na pozbycie się pomrowów

Produktem, który przepędzi pomrowy z ogrodu, jest folia miedziana. Miedź odstrasza te ślimaki, a po zetknięciu z nią zostają natychmiast porażone. Wystarczy, że okleimy taką folią donice, inspekty i ogrodzenia grządek. 

Ślimaki nie lubią także faktury wełny. Jeśli chcemy ją zastosować w swoim ogrodzie, to rozrzucamy wokół grządek strzępy wełnianych ubrań. Stworzą one barierę nie do przejścia dla pomrowów, chroniąc cenne rośliny.

Mając problem z mięczakami, warto posadzić rośliny, które odstraszą je swoim charakterystycznym aromatem. Mowa o nasturcji, szałwii lub krwawniku

Pamiętajmy, aby zawsze stosować w ogrodzie ekologiczne metody. Pestycydy mogą zniszczyć nie tylko ślimaki, ale też inne, pożyteczne owady. 

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka