Reklama
Reklama

Dlaczego zamiokulkas marnieje? Winna może być temu woda

Zamiokulkas uchodzi za roślinę idealną dla amatorów, ponieważ rośnie on w niemal każdych warunkach, a w dodatku jest odporny na szkodniki. Jednak czasem wystarczy prosty błąd, by zahamować wzrost rośliny oraz by jej liście zaczęły żółknąć. Podpowiadamy, jak dbać o zamiokulkasa i wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest prawidłowe podlewanie tego gatunku.

Jedną z mało wymagających roślin jest zamiokulkas. Dobrze radzi on sobie w praktycznie każdych warunkach, jednak czasem jeden błąd może całkowicie zniszczyć roślinę. Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe podlewanie zamiokulkasa oraz używanie do tego odpowiedniej wody. Podpowiadamy, jak pielęgnować roślinę, aby wciąż wypuszczała nowe liście.

Co sprawia, że zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Ten błąd może sporo cię kosztować

Zamiokulkas jest rośliną, występującą naturalnie we wschodniej oraz południowo-wschodniej Afryce. Z racji warunków, jakie tam panują, doskonale potrafi ona sobie radzić z okresami suszy, ponieważ w swoich bulwach magazynuje wodę i jest lepiej przystosowana do mniejszej niż do większej ilości wody.

Wobec tego, jeśli zbyt często podlewamy tę roślinę, możemy doprowadzić do jej zniszczenia. Pierwszym sygnałem świadczącym o nadmiarze wody jest żółknięcie liści i zahamowanie powstawania nowych. Oprócz tego przelanie zamiokulkasa często prowadzi do gnicia jego bulw.

Jak pielęgnować tę roślinę? Te kwestie są kluczowe dla jej rozwoju

Ważne jest nie tylko to, aby nie przelewać zamiokulkasa, ale także to, jaką wodą go zasilamy. Najlepsza w tym przypadku jest odstana woda o temperaturze pokojowej. Oprócz tego musimy pamiętać, że roślina źle czuje się w pełnym słońcu, a także nie toleruje przeciągów.

Warto zadbać również o to, by w pomieszczeniu, gdzie umiejscowiony jest zamiokulkas, temperatura nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza. Zwróćmy również uwagę na podłoże, w jakim znajduje się roślina. Ważne by nie było ono ciężkie i gliniaste.

Istotną informacją jest także to, że roślina źle znosi przycinanie oraz zraszanie liści. Może to przyczyniać się do zahamowania jej rozwoju. W dodatku mokre liście często stanowią przyczynę pojawienia się choroby grzybowej na zamiokulkasie. Chcąc usunąć kurz z rośliny, nie należy więc jej spryskiwać. Zamiast tego, możemy sięgnąć po ręcznik papierowy i delikatnie przetrzeć jej liście.

O czym jeszcze pamiętać dbając o zamiokulkasa? Dzięki temu będzie rósł bujnie

Poza tymi podstawowymi kwestiami warto zwrócić uwagę na kilka innych szczegółów, które sprawią, że zamiokulkas będzie rósł zdrowo i bujnie. Jedną z rzeczy, o które musimy zadbać, jest odpowiednie usytuowanie rośliny. Najlepiej postawić ją w zacienionym miejscu lub takim, gdzie jest rozproszone światło, ponieważ gatunek ten nie powinien być narażany na silne promienie słoneczne.

Oprócz tego warto używać ziemi do sukulentów, ze względu na jej bardzo luźną strukturę. Stanowi ona mieszankę piasku, żwiru oraz keramzytu. Ważne jest także zapewnienie prawidłowego drenażu roślinie.

Zamiokulkasa przesadzamy dopiero wtedy, gdy zaobserwujemy, że bulwy zaczynają napierać na doniczkę. Jest to najlepszy czas na przeniesienie go do większego pojemnika. Nie należy robić tego wcześniej, ponieważ zbyt duża ilość miejsca również wpływa negatywnie na wzrost zamiokulkasa.

Dodatkowo roślina wymaga regularnego nawożenia. W tym celu warto stosować napar z pokrzywy. Chcąc go przygotować, wystarczy do szklanej, litrowej butelki wrzucić 4 torebki pokrzywy i zalać je wrzątkiem. Po przestygnięciu możemy stosować odżywkę, podlewając nią roślinę raz na 3-4 tygodnie.

Zobacz też:

Podlewaj tym marchewkę. Nie wydasz ani grosza, a zbierzesz plony większe, niż sąsiedzi

Drzewko szczęścia obsypie się nowymi kwiatami. Musisz jednak pamiętać o tej czynności

Wysiej te kwiaty w maju. Ogród będzie kwitł aż do jesieni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | podlewanie