Reklama
Reklama

Jak uniknąć zniekształconych marchewek? Ogrodnik zdradza, co wpływa na kształt korzeni

Idealne korzenie marchwi powinny być stożkowate lub cylindryczne. Często jednak zdarza się, że podczas samodzielnej uprawy są one zdeformowane albo rozdwojone. Przyczyn tego zjawiska może być wiele i zazwyczaj wynikają one z naszych błędów uprawowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas siewu marchwi i jak o nią dbać, aby jej korzenie nie były zdeformowane.

Większość ogrodników marzy o idealnych korzeniach marchwi. Jednak zdarza się, że na skutek nieprawidłowej uprawy warzywo jest zdeformowane. Jest to problem nie tylko estetyczny, ponieważ zakrzywione korzenie są bardziej narażone na patogeny, gdyż pękają i otwierają się na różnego rodzaju grzyby oraz bakterie. Warto więc wiedzieć, jak dbać o marchew, by jej korzenie nie ulegały deformacji.

Co sprawia, że korzenie są zdeformowane? To najczęstsze przyczyny

Przyczyn deformacji korzeni marchwi może być wiele. Często jednak winy należy szukać w glebie, w której uprawiamy warzywo. Okazuje się bowiem, że w ciężkiej i zbitej ziemi, marchew nie tylko może się zdeformować, ale i tworzyć boczne odrośla. Wynika to z tego, że korzeń nie ma możliwości rozwoju naturalnie w dół, co sprawia, że szuka on innych możliwości.

Warto więc swoim marchwiom zapewnić glebę piaszczysto-gliniastą, która równocześnie obfituje w próchnicę i jest przepuszczalna. Dodatkowo możemy wymieszać podłoże z grubą, kilkucentymetrową warstwą piachu. Oprócz tego powinniśmy co roku stosować kompost.

Kolejną przyczyną deformacji marchwi jest jej zbyt wczesny lub zbyt gęsty siew. Pomimo tego, że jest to roślina odporna na zimno, to sianie jej do zimnego podłoża może sprawić, że zdeformują się korzenie. To samo stanie się, jeśli nadmiernie zagęścimy nasz siew.

Wobec tego zadbajmy o to, by wysiewać marchew do grunty w terminach, które są zgodne z wczesnością danej odmiany oraz śledząc prognozę pogody. Dodatkowo pamiętajmy, aby każde warzywo miało co najmniej 5 cm przestrzeni. Natomiast prawidłowa odległość między rzędami powinna wynosić 30 cm.

Czytaj również: Posyp tym trawnik, a w mig rozprawisz się z uciążliwym mchem

Jakie błędy w pielęgnacji wpływają na deformację marchwi? Na to musisz uważać

Na deformację korzeni marchwi możemy nieświadomie wpłynąć już w trakcie samej pielęgnacji. Jednym z takich negatywnych działań jest niewłaściwe nawożenie marchwi. Prowadzi ono do nadmiernego przyrostu naci względem korzeni, pękania ich lub deformacji. Wynika to ze zbyt szybkiego rozrostu komórek.

Chcąc temu zapobiec, nie powinniśmy stosować dużych dawek nawozów azotowych. Jeżeli chcemy dostarczyć roślinie właśnie tego pierwiastka, to nawóz należy aplikować wiosną, zanim korzeń zacznie przyrastać na grubość. Równocześnie warto kontrolować i regulować kwasowość gleby, w której rośnie nasza marchew, aby odczyn pH wynosił 6,0-7,0.

Następnym popularnym błędem jest nieprawidłowe podlewanie rośliny. W szczególności jest to istotne w początkowych fazach rozwoju marchwi, ponieważ jeśli zabraknie jej odpowiedniej ilości wody, to zacznie ona tworzyć boczne odrosty. Natomiast przy nadmiarze wody dojdzie do pękania korzeni, które może sprawić, że na roślinie pojawią się np. nicienie, powodujące dodatkowe szkody.

Wobec tego, jeśli długo panuje bezdeszczowa pogoda, to powinniśmy regularnie podlewać naszą marchew. Dodatkowo, chcąc uniknąć nadmiaru wody, warto rozluźnić podłoże jeszcze przed siewem.

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | działka