Reklama
Reklama

Jak pozbyć się białego nalotu z doniczek? Wypróbuj ten tani produkt z kuchennej szafki

Pleśń przy roślinach doniczkowych pojawia się dość często. Gdy tylko zauważymy biały nalot, powinniśmy natychmiast przystąpić do działania. Wystarczy parę kostek kuchennego produktu zmieszać z wodą. Nie tylko pozbędziemy się pleśni, ale też przyspieszymy wzrost okazów.

Rośliny są narażone na pleśń od jesieni aż do wiosny. Początkowo biały nalot pojawia się w niektórych miejscach, a z czasem zajmuje nawet całą powierzchnię podłoża. Właśnie dlatego tak ważne jest jego szybkie zwalczanie

Przyczyny powstawania pleśni w doniczce

Pleśń w doniczce świadczy o nieprawidłowej pielęgnacji roślin lub złych warunkach uprawy. Jej rozwojowi najczęściej sprzyja:

  • nadmiar wody;
  • mała ilość światła;
  • zbyt wilgotne powietrze;
  • szczelnie zamknięte okna.

Inną przyczyną powstawania pleśni przy roślinach może być zbyt szczelna doniczka bez drenażu na dnie. Przez to nadmiar wody nie spływa, powodując szybsze pojawienie się białego nalotu. 

Drożdże nie tylko do ciast, ale też na pleśń w doniczce

Gdy tylko zauważymy biały nalot w doniczce, powinniśmy od razu przystąpić do walki z nim, ponieważ grzyby mogą znacznie osłabić rośliny. Najlepsze są domowe sposoby na pleśń z użyciem produktów, które każdy z nas ma w swoim domu. 

Pleśni z doniczki można się pozbyć za pomocą produktu używanego do pieczenia ciast. Mowa o drożdżach, z których samodzielnie przygotujemy domowy środek na biały nalot. Jak go zrobić?

Wystarczy, że rozpuścimy 5 kostek świeżych drożdży w 5 l ciepłej wody. Taką mieszanką podlewamy skażone rośliny dopiero wtedy, gdy całkowicie ostygnie. 

Drożdże jako domowy nawóz do roślin

Dzięki drożdżom nie tylko usuwamy pleśń z ziemi, ale też pielęgnujemy rośliny. Dlaczego ten kuchenny produkt działa jak nawóz?

Drożdże mają wartości odżywcze, niezbędne do rozwoju roślin. W ich składzie znajdziemy m.in. białko, witaminy z grupy B, witaminę E, magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo, wapń, mangan oraz jod. 

Stosując nawóz z drożdży, ograniczamy występowanie drobnoustrojów, które wywołują choroby roślin. Oprócz tego drożdże wzmacniają system korzeniowy i pobudzają okazy do wzrostu. Dzięki temu kuchennemu produktowi urosną błyskawicznie i będą zdrowe. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | choroby roślin