Hodujesz kaktusy? Wykonaj teraz ten zabieg, jeśli nie chcesz, by zmarniały
Wiele osób uprawia kaktusy, które są ciekawą i egzotyczną ozdobą. Jednak nie każdy wie, że wymagają one specjalnej pielęgnacji w okresie zimowym, aby mogły się spokojnie przygotować do kwitnienia wiosną. Podpowiadamy, jak zadbać o te rośliny podczas chłodniejszych miesięcy i jakich błędów pielęgnacyjnych nie popełniać.
Kaktusy w okresie zimowym potrzebują szczególnej opieki. Dzięki zapewnieniu im odpowiednich warunków możemy przygotować je do wiosny i sprawić, że pięknie zakwitną. Musimy jednak wiedzieć, jak to zrobić i jakich błędów nie popełniać zimą, by nasze kaktusy mogły zdrowo się rozwijać.
Większość kaktusów pochodzi z rejonów, w których zima jest cieplejsza i nie ma tam zbyt wiele opadów. Jednak w tym okresie wymagają one naszej szczególnej opieki i przeprowadzania pewnego zabiegu. Mowa o zimowaniu roślin.
Okres spoczynku jest dla nich naturalną rzeczą. Podczas niego mogą przygotować się do kolejnego cyklu wzrostu i kwitnienia. Warto więc zadbać w domu o odtworzenie tych warunków, aby nasze rośliny mogły dobrze się rozwijać i funkcjonowanie. Dzięki zapewnieniu im zimowania zadbamy o czas regeneracji, który pozwoli kaktusom wytworzyć w przyszłości okazałe i piękne kwiaty.
Przeprowadzenie zimowania kaktusów nie jest skomplikowane. Musimy jednak zacząć od odpowiedniego przygotowania roślin. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest ograniczenie podlewania. Należy na około 4-6 tygodni przed zimowaniem zmniejszyć częstotliwość zasilania roślin wodą. Dzięki temu zatrzymają one swój wzrost i zaczną przechodzić w stan spoczynku.
Nie możemy również zapomnieć o zaprzestaniu nawożenia kaktusów. Powinniśmy przestać używać odżywki już pod koniec lata. Następnie, zanim przeniesiemy nasze rośliny w chłodniejsze miejsce, upewnijmy się, w jakim są stanie. Sprawdźmy, czy nie mają oznak chorób oraz objawów, świadczących o obecności szkodników. W przypadku, gdy je zauważymy, usuńmy uszkodzone części i zastosujmy odpowiednie środki ochrony.
Czytaj również: Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści
Podczas zimowania kaktusów musimy zapewnić im temperaturę, wynoszącą od 5 do 15 stopni Celsjusza. Wobec tego najlepiej przenieść rośliny do chłodnych, nieogrzewanych pomieszczeń. Dobrze sprawdzi się piwnica czy garaż.
Oprócz tego pamiętajmy, aby zapewnić kaktusom dostęp do dziennego światła. Jeżeli nie mamy, jak tego zrobić, to skorzystajmy z lamp doświetlających. Natomiast jeśli chodzi o podlewanie roślin, to jest ono praktycznie całkowicie zbędne w trakcie zimy. Wyjątkiem są tylko gatunki, które wymagają minimalnej ilości wody raz na kilka tygodni.
Nie popełniajmy również popularnego błędu, jakim jest przechowywanie kaktusów w zbyt ciepłym miejscu podczas zimowania. W takich warunkach nie przejdą one w stan spoczynku. Nie zapominajmy także o regularnej kontroli stanu zdrowia roślin, ponieważ choroby oraz szkodniki mogą pojawić się nawet w chłodnych warunkach.
W momencie, gdy dni staną się już dłuższe, a temperatury wzrosną, to możemy powoli wybudzać kaktusy ze stanu spoczynku. W tym celu należy przenieść rośliny do miejsca z większą ilością światła, a następnie zacząć je stopniowo podlewać małymi ilościami wody.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna