Reklama
Reklama

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Grudnik to roślina kojarząca się ze świętami Bożego Narodzenia. Często zdobi ona nasze mieszkanie, przyciągając spojrzenie pięknymi kwiatami. Zdarza się jednak, że roślina nie zakwita. Wtedy to warto przyjrzeć się stosowanej przez nas pielęgnacji i sprawdzić, czy nie popełniamy popularnych błędów, które mają na to wpływ. Sprawdź, co sprawia, że grudnik nie kwitnie i jak temu zaradzić.

Grudnik nazywany jest również bożonarodzeniowym kaktusem. Wiele osób decyduje się na ozdobienie nim świątecznego stołu. Jednak roślina ta traci swoje walory dekoracyjne, gdy nie zakwita. Warto więc wiedzieć, jakie są tego przyczyny i co zrobić, by grudnik obsypał się kwiatami.

Co sprawia, że grudnik nie kwitnie? Oto najczęstsze przyczyny

Grudnik to roślina, która do prawidłowego rozwoju i kwitnienia potrzebuje odpowiedniej opieki. Często zdarza się, że nie pojawiają się na nim kwiaty, które przecież mają stanowić jego główną ozdobę. Zazwyczaj wynika to z drobnych, ale istotnych błędów popełnianych podczas pielęgnacji rośliny. Oto one:

  • Nieprawidłowe podlewanie - grudnik źle znosi przesuszenie, bo w naturalnym środowisku rośnie w wilgotnym klimacie. Niedobór wody powoduje marszczenie liści i utratę kwiatów. Równocześnie grudnik nie toleruje zbyt mocnego podlewania, które prowadzi do gnicia korzeni. Wobec tego należy zasilać go wodą regularnie, ale umiarkowanie, najlepiej wtedy, gdy przeschnie górna warstwa ziemi.
  • Zła doniczka - zbyt duża doniczka również może zaszkodzić w przypadku tej rośliny. System korzeniowy grudnika najlepiej będzie rozwijał się w płaskich i niewielkich pojemnikach. Roślinę należy więc przesadzać mniej więcej co 3 lata, nie częściej.
  • Niewłaściwe podłoże - grudnik nie lubi ciężkiej i gliniastej ziemi. Najlepiej rośnie w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Idealna będzie dla niego mieszanka piasku, perlitu i torfu, która gwarantuje odpływ wody i właściwą cyrkulację powietrza.
  • Brak regularnego nawożenia - grudnik wymaga systematycznego zasilania nawozami. Najlepiej wybierać do tego produktu o zbilansowanym składzie i stosować je raz na dwa tygodnie w okresie kwitnienia oraz wzrostu.
  • Niedobór światła - roślina ta do rozwoju potrzebuje jasnego miejsca o rozproszonym świetle, docierającym przez co najmniej 8 godzin dziennie. Ważne jest znalezienie balansu, ponieważ zbyt ciemna lokacja wpływa na zahamowanie rozwoju pąków, natomiast zbyt intensywne słońce przebarwia liście. Najlepszym miejscem będzie więc wschodni parapet.
  • Brak okresu spoczynku - jeżeli chcemy, by nasz grudnik zakwitł, musimy pozwolić mu przejść okres spoczynku. W tym celu należy ograniczyć podlewanie go na około 6-8 tygodni przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy też należy zapewnić roślinie temperaturę około 15-18 stopni Celsjusza, a także zaciemnienie przez 12 godzin dziennie.

Czytaj również: Te kwiaty możesz posadzić w listopadzie. Na wiosnę stworzą kolorowy dywan

Co zrobić, gdy grudnik przestał kwitnąć? Dzięki temu znów będzie barwną ozdobą

Na skutek popełnionych błędów zdarza się, że grudnik przestaje kwitnąć. Nie oznacza to jednak, że nie ma już nadziei na to, by mógł nas cieszyć swoimi pięknymi, barwnymi kwiatami. Wystarczy zadbać o kilka szczegółów, które przywrócą mu odpowiednią kondycję.

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o regularność podlewania oraz nawożenia rośliny. Sprawdźmy również, czy nie jest ona przegrzewana. W dzień optymalna temperatura dla grudnika wynosi 21 stopni Celsjusza, natomiast w nocy powinna się ona mieścić w zakresie 15-18 stopni Celsjusza. Upewnijmy się także, że nie stoi on w przeciągu.

Następnie poprawmy powyżej wymienione błędy w pielęgnacji, jeśli któreś z nich popełniamy. Nie zapominajmy o zapewnieniu wspomnianego okresu spoczynku, który pobudzi roślinę do kwitnienia. W przypadku, gdy nie zrobiliśmy tego wystarczająco wcześnie, to nic straconego i wystarczy, że nawet w grudniu, nakryjemy nasz okaz kawałkiem ciemnego materiału lub nieprzezroczystym pojemnikiem, a wkrótce będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami.

Zobacz też:

Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle

Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury

Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin | pielęgnacja roślin