Te kwiaty możesz posadzić w listopadzie. Na wiosnę stworzą kolorowy dywan
Pomimo coraz chłodniejszych dni, listopad wciąż jest okresem, gdy możemy wykonywać różne prace w ogrodzie. Co więcej, to dobry moment na sadzenie niektórych gatunków kwiatów. Dzięki temu wiosną będziemy mogli cieszyć się ich pięknem. Podpowiadamy, jakie rośliny możemy sadzić w listopadzie, aby przetrwały zimę i zakwitły w przyszłym sezonie.
Listopad w ogrodzie kojarzy się głównie z intensywnymi przygotowaniami do zimy i zabezpieczaniem roślin przed mrozami, a także porządkowaniem terenu. Jednak to także dobry czas na to, by wzbogacić nasz ogród o kolorowe i pachnące okazy. Sprawdź, jakie kwiaty można sadzić w listopadzie i jak o nie zadbać.
W listopadzie wciąż możemy sadzić w swoim ogrodzie wiele pięknych kwiatów. Dzięki temu, w następnym sezonie będziemy mogli cieszyć się barwnymi i aromatycznymi roślinami. Do kwiatów, które można sadzić w tym okresie, zaliczamy:
- Narcyzy - ich cebulki powinny być sadzone na głębokości około 15 cm w dobrze przepuszczalnej glebie. Są one odporne na mrozy i na początku wiosny wypuszczają intensywnie żółte kwiaty.
- Hiacynty - te rośliny również możemy sadzić w listopadzie, o ile pogoda nie jest jeszcze zbyt mroźna. Należy umieścić je na głębokości 12-15 cm, aby mogły przetrwać zimę i wiosną kolorowo zakwitnąć, wypełniając ogród przyjemną wonią.
- Tulipany - co prawda lepiej ukorzeniają się w cieplejszej glebie, jednak możemy je również sadzić o tej porze roku, o ile zadbamy o to, by wybrać dobrze nasłonecznione miejsce. Dzięki temu cebulki będą ogrzewane i przetrwają zimę. Dodatkowo należy pamiętać o sadzeniu ich na głębokości 10-12 cm, by chronić je przed mrozem.
- Zimowity - kwitną one jesienią i właśnie w tym samym okresie mogą być sadzone. Najlepiej umieszczać je na stanowiskach słonecznych oraz w lekkiej i przepuszczalnej glebie. Są to rośliny odporne na mrozy, więc bez problemu zakwitną w jesiennym okresie, ciesząc nas swoim urokiem.
- Prymulki - pomimo że kojarzą się głównie z wiosną, to wiele odmian tej rośliny dobrze radzi sobie zimą i może być sadzonych już teraz. Należy umieszczać je w podłożu wilgotnym i lekko kwaśnym. Są to rośliny wieloletnie, które mogą kwitnąć przez wiele sezonów, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.
- Czarnuszka damasceńska - jest kwiatem, który może być wysiewany w listopadzie, a jego nasiona przetrwają zimowe chłody. Roślina zakwitnie wczesną wiosną, ciesząc oko delikatnymi białymi lub niebieskimi kwiatami. Czarnuszka damasceńska dobrze radzi sobie w przeciętnych warunkach glebowych.
- Krokusy - to jedne z najwcześniej zakwitających kwiatów. Ich cebulki należy umieścić na głębokości 8-10 cm. Krokusy świetnie radzą sobie z mrozem, a często nawet zakwitają, gdy na ziemi leży jeszcze śnieg. Są one łatwe w uprawie i bardzo wytrzymałe.
- Szafirki - mogą być one sadzone w grupach lub na rabatach. Cebulki należy umieszczać na głębokości 8-10 cm w przepuszczalnej i lekkiej glebie. Bez problemu przetrwają zimno i wiosną ucieszą nas swoim pięknymi kwiatami.
Czytaj również: Mój dziadek tak zabezpiecza kwiaty w ogrodzie na zimę. Jeszcze nigdy nie omarzły
Chcąc, by rośliny przetrwały zimowe miesiące i odpowiednio przygotowały się do wiosennego kwitnienia, musimy o nie zadbać już teraz. Przede wszystkim sadząc kwiaty, należy wybierać miejsce osłonięte od wiatru. Jest to szczególnie ważne w przypadku wrażliwszych gatunków, które mogłyby zostać uszkodzone przez chłodne podmuchy.
Oprócz tego nie zapominajmy o nawożeniu gleby. Powinniśmy dodać odrobinę kompostu lub nawozu organicznego, aby dostarczyć roślinom ważnych składników odżywczych na początek wzrostu wiosną. Kolejnym ważnym krokiem jest ściółkowanie gleby. Możemy do tego użyć kory sosnowej lub słomy. Dzięki temu cebulki będą dodatkowo chronione przed przymrozkami, a także pomoże to zapobiec nadmiernemu wysychaniu gleby.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna