Reklama
Reklama

Hiacynt w doniczce przekwitł? Nie wyrzucaj go, zrób to, a wypuści nowe kwiaty

Hiacynt to chętnie kupowany kwiat na wielkanocną dekorację. Kwitnie przez marzec i kwiecień, dlatego idealnie sprawdzi się na ten świąteczny czas. Kiedy kolorowe kwiaty zaczną znikać, wiele osób decyduje się na wyrzucenie rośliny. Nie warto tego robić. Wystarczy odpowiednio pielęgnować hiacynty po przekwitnięciu, aby wypuściły kwiaty w kolejnym sezonie. Co więc należy zrobić? 

Hiacynty to barwne rośliny, które chętnie uprawiane są w domach i ogrodach. Są kolorową oznaką nadejścia wiosny. Kwitną przez dwa miesiące, po czym często są wyrzucane. To duży błąd, ponieważ wystarczy odpowiednia pielęgnacja, a odrodzą się w przyszłym sezonie.  

Jak zadbać o przekwitniętego hiacynta w doniczce? 

Ta barwna roślina wyróżnia się drobnymi, dzwonkowatymi kwiatami, które zebrane są w grona. Występują w wielu kolorach, ale najbardziej popularne są różowe oraz fioletowe. Można je hodować zarówno w ogrodzie, jak i w domu. W doniczce najczęściej zaczynają kwitnąć w marcu lub kwietniu, przez co stanowią idealną wielkanocną ozdobę.  

Zazwyczaj kwitną przez około trzy tygodnie. Po przekwitnięciu często lądują w koszu, gdyż przestają być atrakcyjne. Wystarczy jednak zachować cebulki, aby w przyszłym roku ponownie wypuściły piękne kwiaty. To właśnie one są najbardziej kluczowe.  

Kiedy hiacynt przekwitnie, należy ściąć pęd kwiatów wraz z kwiatostanami. Ważne, aby zostawić liście oraz pędy kwiatowe bez kwiatostanów. O obciętą roślinę należy dbać tak, jak do tej pory, dopóki liście są zielone. Hiacynta należy przestać podlewać, gdy liście zżółkną i obumrą. Dopiero wtedy można wyciągnąć cebulkę rośliny z ziemi.  

Przeczytaj również: Nie tylko tulipany i żonkile. Te kwiaty świetnie prezentują się na wielkanocnym stole

Zrób to, a hiacynt zakwitnie w przyszłym roku   

Wraz z wyjęciem cebulki z doniczki, można zacząć przygotowania hiacynta na kolejny sezon. Ważne, aby roślina przeszła w stan spoczynku, dzięki czemu się zregeneruje. Najlepiej cebulkę schować w ciemnym i chłodnym, a przede wszystkim suchym miejscu na około 8 tygodni.  

Po tym czasie cebulkę hiacynta można ponownie wsadzić w ziemię. Ważne, aby po wsadzeniu stopniowo przyzwyczajać roślinę do cieplejszego i nieco jaśniejszego otoczenia. Optymalna temperatura powinna oscylować wokół 15 st. C.  

Należy również rozpocząć powolny proces podlewania, zwiększając jego poziom. Ważne jest również przyzwyczajanie do cieplejszego miejsca. Odpowiednio nasłonecznione stanowisko wesprze wzrost roślinki. Przy dobrym przechowywaniu i pielęgnacji hiacynta można się nim cieszyć nawet przez kilka lat.

Zobacz też:

Każda babcia miała ją w domu. Sprawdź, jak pielęgnować tę roślinę, by zdrowo rosła

Zapomnij o kopaniu i pieleniu grządek. Posadź warzywa w ten sposób

To najmodniejsze kwiaty na balkon. Pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin