Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić
Grudnik nazywany również kaktusem bożonarodzeniowym jest rośliną, którą wiele osób chętnie uprawia w swoich domach. To właśnie teraz w okresie jesienno-zimowym cieszy nas ona swoimi pięknymi, barwnymi kwiatami. Jednak, aby mogła ona się zdrowo rozwijać, musimy o nią odpowiednio zadbać. Jednym z kluczowych zabiegów jest przycinanie. Sprawdź, jak prawidłowo ciąć grudnik i jakich błędów unikać.
Grudnik jest rośliną kojarzącą się wielu osobom ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy to zdobi ona mieszkanie lub wigilijny stół swoimi barwnymi kwiatami. Jednak, aby tak się stało, musimy najpierw odpowiednio zadbać o naszą roślinę. Bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie jej. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak pielęgnować grudnik już po cięciu.
Przycinanie grudnika jest istotnym zabiegiem. Nie tylko wpływa ono na wygląd rośliny, ale przede wszystkim pozwala wspierać jej zdrowie oraz rozwój. W momencie, gdy usuwamy starsze pędy, to grudnik w naturalny sposób się odmładza, zyskuje świeższy wygląd i lepiej radzi sobie z produkcją nowych łodyg.
Dodatkowo przycinanie tej rośliny pozwala również zadbać o to, jak będzie ona wyglądała, ponieważ w ten sposób możemy kontrolować kształt grudnika. Po zabiegu staje się on bardziej zwarty, gęstszy i równocześnie bujniej zakwita. Co więcej, przycięte pędy rośliny możemy wykorzystać do rozmnażania jej. Wystarczy, ze nieuszkodzone elementy przesuszmy przez 3-4 dni, a następnie włożymy je do odpowiedniego podłoża.
Czytaj również: Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni
Chcąc, by zabieg ten przyniósł jak najlepsze skutki, powinniśmy wykonywać go w odpowiednim momencie. Najlepszy czas na przycinanie grudnika przypada na około miesiąc po jego kwitnieniu, co dzieje się zazwyczaj późną zimą lub wczesną wiosną.
Wtedy to roślina przechodzi w fazę spoczynku, więc lepiej toleruje tego typu działania. W przypadku, gdy zauważymy, że grudnik rozrasta się zbyt intensywnie lub traci swój kształt, możemy w drodze wyjątku, delikatnie przyciąć go również w innych porach roku. Pamiętajmy jednak, że potrzebuje on czasu na regenerację, więc starajmy się go nie obciążać dodatkowo w trakcie wzrostu i kwitnienia.
Przycinanie grudnika nie jest skomplikowane. Musimy jednak odpowiednio wykonać poszczególne kroki, aby nie zaszkodzić naszej roślinie. Oto kilka ważnych zasad:
- Przygotowanie odpowiednich narzędzi - najlepiej wybrać ostre i czyste nożyki lub sekator, aby nie uszkodzić pędów i nie doprowadzić do infekcji.
- Zachowanie odpowiedniej długości - podczas przycinania grudnika, należy usuwać do 1/3 długości wszystkich pędów. Mocniejsze cięcie mogłoby zaszkodzić roślinie.
- Uważność na młode pędy - w ich przypadku należy zachować ostrożność. Musimy ciąć w taki sposób, by nie uszkodzić młodych elementów rośliny, które wkrótce będą najmocniej zakwitały.
- Zachowanie symetrii - przycinanie rośliny należy wykonywać tak, by miała ona zachowany symetryczny kształt.
Istotne jest także to, jak zadbamy o grudnik po przycinaniu. Wymaga on w tym czasie specjalnego traktowania, aby mógł się zregenerować. W tym celu powinniśmy przede wszystkim ograniczyć podlewanie na kilka dni. Natomiast jeżeli planujemy nawożenie rośliny, musimy zaczekać z tym co najmniej 2 tygodnie po cięciu.
Nie bez znaczenia jest także to, gdzie postawimy roślinę. Grudnik najlepiej ulokować w jasnym, ale nienarażonym na bezpośrednie słońce miejscu. Istotne jest także to, że roślina ta ceni sobie spokój, więc nie powinna być przestawiana. Nie służą jej również przeciągi czy ciepło z kaloryfera.
Zobacz też:
Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce