Reklama
Reklama

Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni

Anturium to wyjątkowa roślina o charakterystycznych kwiatach oraz okazałych liściach. Jednak, aby mogła ona zachwycać nas swoim pięknem, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe w tej kwestii jest odpowiednie i systematyczne nawożenie. Możemy do tego wykorzystać pewną rzecz, która zostaje nam po gotowaniu. Sprawdź, jak nawozić anturium domowym sposobem.

Do nawożenia roślin warto wykorzystywać domowe metody, które w dodatku działają w duchu zero waste. W tym celu możemy użyć wody po fasoli, którą przygotowywaliśmy na obiad. Świetnie wpłynie ona na nasze anturium. Sprawdź, jak przygotować taką odżywkę.

Woda po fasoli - dlaczego jest taka wartościowa dla anturium?

Uprawiając anturium, warto zasilać je na różne sposoby. Jednym z nich jest użycie wody po fasoli. Stanowi ona naturalną odżywkę, która świetnie sprawdza się u roślin o dużym zapotrzebowaniu na azot oraz inne podstawowe składniki odżywcze. Możemy stosować ją nie tylko do anturium, ale i do monstery, paproci, skrzydłokwiatów, fiołka afrykańskiego oraz ziół.

Stosując tę odżywkę do anturium, sprawimy, że jej kwiaty zawsze będą intensywnie czerwone. Do przygotowania tego płynnego nawozu nie potrzebujemy wcale wody po gotowaniu fasoli, ponieważ wystarczy ta z moczenia jej, która wręcz lepiej się sprawdzi w tym przypadku. Wynika to z tego, że podczas moczenia do wody przenikają rozpuszczalne składniki odżywcze, w tym m.in.:

  • Azot - jest on niezbędny dla rozwoju zielonych części rośliny, ponieważ wspiera on produkcję chlorofilu.
  • Fosfor - jest bardzo ważny dla rozwoju korzeni, owocowania oraz kwitnienia. Wzmacnia on system korzeniowy i sprawia, że roślina skuteczniej pobiera wodę oraz składniki odżywcze. Tym samym wspiera długotrwałe kwitnienie.
  • Potas - poprawia on ogólną kondycję rośliny, równocześnie zwiększając jej odporność na choroby. Wpływa również korzystnie na gospodarkę wodną. Jest niezbędny zwłaszcza w okresie owocowania i kwitnienia.

Natomiast woda po gotowaniu fasoli będzie zawierała o wiele mniej składników odżywczych i może posiadać substancje, które są cięższe do przyswojenia przez rośliny.

Jak przygotować i w jaki sposób stosować odżywkę z wody po moczeniu fasoli?

Przygotowanie tej naturalnej i bardzo skutecznej odżywki do anturium nie jest skomplikowane. Warto więc ją przyrządzić przy okazji przygotowywania dań bazujących na fasolce Jaś, kiedy to wymaga ona moczenia przez 12 godzin.

Po upływie tego czasu, zamiast wylewać tę wodę, wykorzystajmy ją do zasilania anturium oraz pozostałych roślin zielonych i kwitnących. W tym celu musimy jedynie wodę z moczenia fasoli, rozcieńczyć odstaną chłodną wodą w proporcji 1:1.

Odżywkę z wody po moczeniu fasoli należy stosować w rozsądnych ilościach. Częstotliwość jej stosowania zależna jest od pory roku. Wiosną i latem w okresie wzrostu, stosujemy ją raz na 2-4 tygodnie, a w czasie spoczynku, czyli jesienią i zimą raz na 4-6 tygodni.

Pamiętajmy, by podlewanie odżywką wykonywać na wilgotną glebę, aby uniknąć zbyt mocnego stężenia składników odżywczych, które mogłyby uszkodzić korzenie rośliny. Ważne jest także to, aby woda po namaczaniu fasoli nie była w żaden sposób przyprawiana.

Zobacz też:

Ten storczyk jest jeszcze piękniejszy, niż tradycyjny. Jego kwiaty przypominają motyle

Mrozoodporne rośliny do ogrodu. Przetrwają nawet bardzo niskie temperatury

Gwiazda betlejemska może kwitnąć całą zimę. Wystarczy, że podlejesz ją tym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe