Reklama
Reklama

Dodaj do wazonu z wodą, a kwiaty bzu postoją nawet 2 tygodnie

Wiosna to czas, gdy możemy cieszyć się feerią barw i zapachów, które gwarantują nam budzące się do życia rośliny. Nieodłącznie z tym okresem kojarzy nam się bez, który jest przez wiele osób uwielbiany ze względu na swój wygląd oraz aromat. Możemy go podziwiać nie tylko na spacerze, ale i również tworzyć z niego bukiety do naszego domu. Sprawdź, jak przedłużyć świeżość bzu w wazonie i co dodać do wody, aby jak najdłużej cieszyć się urokiem tej rośliny.

Bez znakomicie prezentuje się w mieszkaniu, a w dodatku roztacza w nim piękny aromat. Jeśli chcemy cieszyć się nim przez długi czas, to warto zastosować prosty domowy sposób, dzięki którym nasz bez będzie wyglądał zniewalająco nawet przez 2 tygodnie. Wystarczy dodać jedną rzecz do wody w wazonie.

Kiedy powinno się zrywać bez?

Drobne kwiaty bzu tworzące dorodne kiście mogą cieszyć nasze oczy nie tylko podczas spacerów, ponieważ równie dobrze prezentować się będą w domu, w wazonie. Do wyboru mamy lilaki o różnych kolorach, więc możemy śmiało z nimi eksperymentować i dobierać je do swojego wystroju. Bez spotkamy w barwie niebieskiej, białej czy liliowej.

Jednak jeśli chcemy, by w wazonie zachował swój piękny wygląd na dłużej, musimy zastosować kilka zasad, dzięki którym będzie wyglądał świeżo i pięknie. Przede wszystkim bardzo istotne jest, to kiedy zbieramy nasz bez. Według ekspertów najlepiej robić to o poranku lub wieczorem, a nie w środku dnia.

Co więcej, nie powinno się urywać gałązek ręką. Lepiej użyć do tego noża lub sekatora i ciąć bez pod skosem. Ważnym krokiem jest także urwanie liści u dołu gałązki, zanim włożymy bez do wazonu. Dzięki temu nie zgniją one w wodzie.

Czytaj również: Ta magnolia może kwitnąć dwa razy w sezonie. Ważne są dwie rzeczy

Co wrzucić do wazonu z bzem, aby kwiaty wyglądały świeżo przez wiele dni?

Po odpowiednim przygotowaniu gałązek bzu możemy je wstawić do wazonu z czystą wodą. Jednak jeśli zależy nam na ich trwałości, to warto wzbogacić wodę o cenne składniki, które pomogą nam odżywić kwiaty.

Sprawdzoną domową metodą jest wrzucenie do wody aspiryny. Jej właściwości poprawiają stan rośliny i chronią ją przed wyniszczeniem przez namnażające się bakterie. Wystarczy, że wrzucimy pół tabletki do naczynia, a bukiet bzu będzie mógł zdobić nasz dom nawet przez 2 tygodnie.

Innym sposobem jest wlanie do wody octu oraz cukru. Ten roztwór mocno wzmacnia bukiety i przedłuża ich trwałość. Ocet pozwala również zatrzymać rozwój bakterii, które pojawiają się w wazonie na skutek procesów, zachodzących w wodzie.

W jaki jeszcze sposób przedłużyć trwałość bzu w wazonie?

Oprócz odpowiedniego przygotowania wody w wazonie tak by wzmacniała rośliny, musimy również przez następne dni dbać o nasz bukiet z bzu. W tym celu należy systematycznie wymieniać i uzupełniać wodę w naczyniu, najlepiej raz dziennie. Podczas wymiany wody warto co kilka dni przyciąć końcówki pędów.

Możemy również zadbać o nasze kwiaty, zanurzając je w zimnej wodzie w misce np. na 2-3 godziny, a następnie ponownie umieścić w wazonie. Dzięki temu przywrócimy im świeżość.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty