Reklama
Reklama

Chcesz rozmnożyć hortensję ogrodową? Jeden ważny krok musisz wykonać już teraz

Hortensje ogrodowe na rabatach, zawsze wzbudzają zazdrość sąsiadów. Najpiękniej prezentują się posadzone obok siebie w kilku odmianach, ale niestety za sadzonki krzewów ozdobnych w sklepach trzeba słono zapłacić. Dobrze wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, dlatego podpowiadamy, jak rozmnażać hortensje ogrodowe przez sadzonki tak, by nie wydać na nie ani grosza.

Hortensje ogrodowe to kolorowe azjatyckie krzewy, które cieszą się dużą popularnością wśród polskich ogrodników. Latem zachwycają widokiem swych dorodnych kolorowych, kwiatów. Nadają działkom niepowtarzalnego klimatu sprawiając, że te mienią się feerią barw, aż do jesieni. 

Dlatego warto posadzić je w swoim ogrodzie - decydując się na zakup roślin sklepach lub własnoręcznie rozmnażając sadzonki hortensji. Drugie rozwiązanie jest bardziej czasochłonne, jednak pozwala zaoszczędzić pieniądze i przynosi więcej satysfakcji. Wyjaśniamy, kiedy i jak rozmnażać hortensję przez sadzonki.

Kiedy pobierać sadzonki hortensji ogrodowej?

Do rozmnażania hortensji potrzebne będą sadzonki zielne (niezdrewniałe). Pobieramy je z tegorocznych przyrostów w terminie od czerwca do sierpnia. 

Nie należy z tym zwlekać, gdyż okres przyjmowania się i wytwarzania korzeni w skrzyniach inspektowych trwa kilka dobrych tygodni. W kolejnym roku, gdy sadzonki hortensji są już ukorzenione, wysadza się do ziemi wiosną. Wcześniej przymrozki mogłyby zniszczyć młode rośliny. 

Jak rozmnażać hortensję przez sadzonki?

Sadzonki hortensji ogrodowej pobieramy z pędów, ucinając je pod drugą parą liści. Należy pamiętać o tym, aby miały one minimum 15 cm długości. Pozbywamy się dolnej pary liści, a górne powinniśmy skrócić mniej więcej do połowy. Aby ukorzenić sadzonki ziemne hortensji potrzebne będą nam skrzynki lub donice (z wydrążonymi otworami na dnie, o pojemności 1 litra).

Umieścić trzeba w nich odpowiednie podłoże. W przypadku hortensji ogrodowej idealną ziemia do ukorzeniania pobranych sadzonek będzie kwaśny torf wymieszany z piaskiem i ziemią wrzosową (w proporcji 1:1:1 ). Niektórzy zalecają jednak, aby wymieszać jedynie dwa pierwsze składniki w proporcjach 2:1 i do gleby dodać odrobinę perlitu. 

Sadzonki hortensji przechowujemy w inspekcie w temperaturze około 24 stopni Celsjusza. Zanim pędy trafią do skrzynek, powinniśmy zanurzyć je w ukorzeniaczu do sadzonek zielnych (niezdrewniałych).

Jak dbać o sadzonki hortensji ogrodowej?

Jeśli chodzi o to, jak dbać o sadzonki hortensji ogrodowej, to po posadzeniu standardowo podlewamy tak, aby nie dopuścić do więdnięcia sadzonek. Nawadnianie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie pędów. 

Pojemniki z sadzonkami hortensji powinny być pozostawione na stanowisku ciepłym z temperaturą około 20-24 stopcni Celsjusza i jasnym (nie bezpośrednio nasłonecznionym). Aby młode krzewy nie przemarzły, zimą przenosimy je w miejsce, zabezpieczone przed mrozem. 

Zobacz też:

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | uprawa roślin