Chcesz posadzić cebulę dymkę? Nie przegap tego terminu, a szybko zbierzesz szczypior do kanapek
Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, chętnie sięgamy po rozmaite nowalijki. Kanapki i sałatki z dodatkiem zielonego szczypiorku są zdrowsze i znacznie smaczniejsze. Jeśli nie przegapisz tego terminu, cebulka dymka zapewni ci wyjątkowo obfite zbiory. Dodasz koloru i smaku wszystkim wiosennym potrawom.
Cebulka dymka to mała, młoda cebula, która nadaje się do sadzenia, marynowania lub spożywania na surowo. Jest łatwiejsza w uprawie niż cebula wysiewana z nasion i daje szybsze i większe plony. Ma delikatny smak i aromat i pasuje do wielu potraw. Możesz ją uprawiać na słonecznym stanowisku, na żyznej i przepuszczalnej glebie.
Oprócz małych i smacznych cebulek, dymka oferuje również zielony i chrupiący szczypiorek, który zawiera mnóstwo składników odżywczych. Jest bogaty w witaminę C, B1, B2, A oraz beta-karoten. Ma również wiele składników mineralnych takich jak: wapń, potas, żelazo i fosfor.
Idealny czas na sadzenie dymki to oczywiście wiosna. Warto jednak odczekać aż ustąpią przymrozki, które mogłyby uszkodzić rośliny. Cebulka urośnie szybko, jeśli wsadzisz ją do gruntu w okresie od końca marca do końca kwietnia.
Kiedy możemy liczyć na pierwsze zbiory szczypiorku? Tuż po posadzeniu dymka zaczyna bardzo szybko kiełkować. Zaledwie po 3-4 tygodniach pojawią się pierwsze pędy szczypiorku. A to oznacza, że zielonym smakołykiem możemy cieszyć się końcem maja lub początkiem czerwca.
Czytaj również: Planujesz wysiew papryczek? Podlewaj je tym, a wyrosną nawet 5 razy szybciej
Szczypiorek należy ścinać stopniowo, zbierając tylko tyle, ile akurat potrzebujemy. Wówczas dymka zaczyna się jeszcze bardziej rozkrzewiać i rozrastać. Pędy szczypiorku najlepiej zbierać wtedy, gdy osiągną długość ok. 15-20 cm.
Warto również pamiętać, że systematyczne zbieranie szczypiorku poprawi zdrowie rośliny i zapobiega zbyt szybkiemu kwitnięciu, które wstrzymałoby cykl wegetacyjny dymki. W ten sposób roślina cały czas będzie wypuszczała nowe pędy, co przełoży się na obfite zbiory ziół.
Cebulka dymka to pyszna i zdrowa warzywna przyprawa, która pasuje do wielu potraw. Możesz ją łatwo uprawiać w swoim ogrodzie lub na balkonie. Wystarczy, że zastosujesz te proste kroki.
Krok 1: Wybierz miejsce i czas
To roślina, która lubi słońce i ciepło, więc wybierz takie miejsce, które jest dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Jeśli jest zbyt ciężka lub zasadowa, możesz ją ulepszyć, dodając kompost lub torf. Dymkę można sadzić dwa razy w roku: jesienią lub wiosną. Jesienią cebulka dymka jest większa i lepiej przechowuje się zimą. Wiosenne odmiany są mniejsze i delikatniejsze w smaku.
Krok 2: Przygotuj glebę
Przed sadzeniem cebuli należy dobrze przygotować glebę. Przekop ją na głębokość około 20 cm, usuń chwasty i kamienie, a na koniec wymieszaj z kompostem lub obornikiem. Następnie wyznacz równe rządki, pozostawiając około 25-30 cm odstępu. W tym celu możesz użyć sznurków lub patyków.
Krok 3: Wybierz cebulki
Do sadzenia potrzebujesz młodych, małych cebulek. Ich nasiona możesz również kupić w sklepie ogrodniczym. Wybieraj tylko te cebulki, które są zdrowe, twarde i nieuszkodzone. Odrzuć te, które są zgniłe, miękkie, pęknięte lub zaatakowane przez szkodniki.
Krok 4: Sadź cebulki
Sadzenie cebulki dymki jest bardzo proste. Wystarczy, że zrobisz dołki w glebie o głębokości około 2-3 cm, z około 10 cm odstępem między roślinami. Włóż cebulki do dołków, tak aby ich czubek wystawał lekko nad ziemią. Przysyp je cienką warstwą ziemi i delikatnie ubij.
Krok 5: Podlewaj i pielęgnuj
Cebula dymka potrzebuje regularnego podlewania co kilka dni. Rób to jednak z umiarem, ponieważ w przeciwnym razie cebulki mogą zgnić. Nie lej wody bezpośrednio na rośliny, tylko na glebę wokół nich. Odchwaszczaj grządki, usuwając chwasty ręcznie lub ostrym narzędziem. Dwa raz w sezonie stosuj nawozy wieloskładnikowe lub organiczne. Możesz też posypać cebulę popiołem drzewnym, aby zapobiec chorobom i szkodnikom.
Zobacz też:
Fiołek może kwitnąć niemal cały rok. Wystarczy jedna rzecz
To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej
Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić