Reklama
Reklama

Domowy nawóz na obfite plony. Zrobisz go w kilka minut i zastąpisz nim aż tonę obornika

Nie każdy z nas ma dostęp do obornika, dlatego często wykorzystujemy inne, zamienne nawozy. Okazuje się, że można przygotować domową odżywkę do roślin, która zastąpi aż tonę obornika. Składniki do jej przygotowania masz w szafce kuchennej. Sprawdź prosty przepis.

Obornik to naturalny nawóz, w którego skład wchodzą przefermentowany mocz oraz kał zwierząt, a także ściółka. Uznajemy go za idealną odżywkę, ponieważ dostarcza roślinom niezbędne składniki pokarmowe tj. azot, fosfor, potas oraz inne mikro i makroelementy. Możemy jednak zastąpić go domowym nawozem, dzięki któremu również uzyskamy obfite plony. Do jego przygotowania potrzebujemy czterech niepozornych składników z szafki kuchennej.  

Czym zastąpić obornik? Zajrzyj do szafki kuchennej

Po zimie warto odpowiednio przygotować glebę dla roślin, dostarczając niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i będziemy cieszyć się dorodnymi plonami. Jakich mieszanek warto używać?

Obornik to dobry nawóz, jednak jego przygotowanie jest możliwe, jeśli mamy zwierzęta gospodarskie. Możemy użyć zamiennie odżywek ze sklepu, które również odżywiają glebę i przyspieszają wzrost roślin, ale czasem są dość drogie. Warto zatem przygotować domową mieszankę, na którą wydamy znacznie mniej pieniędzy. 

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia domowego nawozu? Oto krótka lista:

  • 3 garście ryżu;
  • 1 łyżeczka kurkumy;
  • 0,5 łyżeczki soli morskiej;
  • garść orzechów włoskich;
  • 2 l wody.

Jak zrobić domowy nawóz? Prosty przepis

Przepis na domowy nawóz jest bardzo prosty, zrobimy go dosłownie w kilka minut. Wystarczy zalać wodą ryż, kurkumę, sól morską i orzechy włoskie, a następnie wszystko dokładnie wymieszać i zblendować. Na koniec zblendowane składniki przecedzamy przed sitko. 

W tym domowym nawozie znajdują się wszystkie składniki, których potrzebują rośliny, dlatego z powodzeniem zastąpimy nim obornik. Jeszcze przed posianiem roślin, warto zasilać glebę tą odżywką.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | pielęgnacja roślin