Reklama
Reklama

Chcesz kupić tunel foliowy do uprawy warzyw? Na to powinieneś zwrócić uwagę

Tunel foliowy to świetny wybór dla tych, którzy nie mają miejsca na postawienie szklarni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy hodować większą ilość gatunków oraz wcześniej pozyskać plony. Jednak zakup takiego tunelu nie jest prostym zadaniem i trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby wybrać idealny produkt. Sprawdź, jak kupić właściwy tunel foliowy.

Tunel foliowy to doskonała alternatywa dla szklarni. Dzięki niemu mamy więcej możliwości, jeśli chodzi o uprawę roślin. Możemy wykonać go samodzielnie lub kupić gotowy produkt w sklepie. Jednak jak wybrać odpowiedni tunel foliowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Z czego zbudowane są tunele foliowe?

Tunel foliowy jest nazywany również cieplarnią foliową i jest to sztuczne pomieszczenie, wykorzystywane do uprawy roślin. Zazwyczaj ustawiany jest w ogrodach działkowych lub po prostu na działkach przydomowych, na których nie może zmieścić się standardowa szklarnia.

Gotowe tunele foliowe możemy nabyć w sklepach i najczęściej mają one szkielet wykonany z tworzywa sztucznego, rurek PCV i pokrycia z folii. Dzięki temu tunele są niezwykle lekkie, a jednocześnie bardzo trwałe. Oczywiście tunel można wybudować również samodzielnie, a sam szkielet może być wykonany z różnych materiałów, na przykład z betonu, drewna czy rurek metalowych.

Czytaj również: Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka

Jak kupić idealny tunel foliowy? Na to musisz zwrócić uwagę

Podczas wyboru odpowiedniego tunelu foliowego, musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby na pewno kupić produkt, który nie tylko przetrwa wiele lat, ale i będzie praktyczny oraz wygodny.

Oto kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas zakupów:

  • Konstrukcja - warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest szkielet. Najczęściej jest to tworzywo sztuczne i PCV, ponieważ są to materiały lekkie i odporne na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku metalowych szkieletów musimy wiedzieć o tym, że będą one o wiele cięższe, więc co prawda trudniej jest je przenieść, ale równocześnie jest to lepsze rozwiązanie podczas silnych wiatrów czy burz, ponieważ tunel PCV trudno właściwie zabezpieczyć.
  • Wielkość - w sklepach możemy dostać tunele foliowe niskie i wysokie. Niski tunel foliowy przydaje się głównie do okresowego przykrywania roślin, jednak wykonywanie tam prac pielęgnacyjnych w środku jest niemożliwe. Jeśli więc chcemy się swobodnie poruszać, to warto wybrać tunel o wysokości minimum 180 cm, który będzie świetną alternatywą dla szklarni.
  • Zabezpieczenie przed promieniowaniem UV - zwróćmy też uwagę, czy wybrany przez nas produkt chroni przed promieniowaniem UV. Jest to istotne, ponieważ tunel z tą funkcją pozwala ograniczyć przenikanie szkodliwego promieniowania słonecznego.
  • Większa wytrzymałość - wiele tuneli ma wbudowaną siatkę polipropylenową, która czyni folię mocniejszą. Warto wybrać produkt właśnie z tą opcją, aby móc cieszyć się nim przez wiele lat.

Jaki tunel foliowy jest lepszy zielony czy biały?

Nie bez znaczenia jest także kolor tunelu foliowego, który wybierzemy. Okazuje się bowiem, że produkt biały będzie lepiej przepuszczał światło słoneczne, więc rośliny są bardziej doświetlone.  Natomiast tunel o kolorze zielonym znacznie mocniej się nagrzewa i równocześnie zapewnia półcień.

Wobec tego kolor tunelu należy dostosować do tego, jakie rośliny planujemy uprawiać. Biały tunel świetnie sprawdzi się między innymi w przypadku warzyw liściastych i roślin owocowych. Jeśli chodzi o zielony tunel, to jest to wybór idealny dla roślin cieniolubnych oraz niektórych okazów ozdobnych.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | szklarnia