Reklama
Reklama

Nadchodzi ważny termin dla ogrodników. Pamiętaj o nim, a zyskasz dorodne winogrona

Cięcie winogron to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, niezbędny do prawidłowego wzrostu i owocowania tych roślin. Ważne są terminy, a także odpowiednia technika przycinania winorośli. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące cięcia.

Jak prawidłowo ciąć winogrono?

Cięcie winogrona jest dość trudnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych ogrodników. Winorośl wymaga najsilniejszego cięcia ze wszystkich roślin owocowych. Dzięki systematycznemu zabiegowi kontrolujemy wzrost pędów. To z kolei wpływa na łatwość w wykonywaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Winogrono tniemy pod skosem w przeciwną stronę do pąka. Musimy trzymać się zasady cięcia 1,5 cm nad pąkiem. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pamiętaj o tym zabiegu zimą, a drzewka owocowe odwdzięczą się latem

Terminy cięcia winogrona. Najważniejsze z nich wykonujemy zimą

  • Cięcie główne

Termin głównego cięcia winogrona jest coraz bliższy - powinniśmy wykonać je pod koniec lutego lub na początku marca, czyli w czasie spoczynku zimowego - to okres od opadnięcia liści do początku wegetacji. 

Jeśli wykonamy ten zabieg zbyt wcześniej, to możemy doprowadzić do przemarznięcia pędów. Z kolei przy zbyt późnym cięciu, rany będą goić się dłużej, a więc roślina zostanie osłabiona i bardziej narażona na choroby.

  • Cięcie podstawowe

To cięcie wykonujemy w listopadzie lub na koniec marca. Na jesień tniemy odmiany deserowe i niektóre winne, wytrzymujące mróz nie większy niż -22 stopnie Celsjusza, a także maksymalnie czteroletnie winogrona. Z kolei cięcie wiosenne przeprowadzamy na odmianach odporniejszych na mróz, jednak przed ruszeniem soków w roślinie. 

  • Cięcie sanitarne

Zabieg ten przeprowadzamy w drugiej połowie maja, po wypuszczeniu nowych pędów z zawiązkami kwiatów, jednak przy niedużym zagęszczeniu krzewów. W trakcie tego cięcia najbardziej widoczne są części uszkodzone, chore i przemarznięte. 

  • Cięcie letnie

Cięcie letnie wykonujemy od czerwca do września. W tym czasie należy skrócić pędy boczne za drugim liściem i przyciąć winogrono na 1,5 -1,7 m wysokości, wyłączając winorośle altanowe. Usuwamy zarówno pędy rosnące na pniu i ramionach, jak również te wyrastające z kątów liści. Przez pierwsze dwa lata rośliny tniemy tak samo, a po tym czasie bierzemy pod uwagę odmiany i ich wytrzymałość na mróz. 

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie roślin | pielęgnacja roślin