Nadchodzi ważny termin dla ogrodników. Pamiętaj o nim, a zyskasz dorodne winogrona
Cięcie winogron to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, niezbędny do prawidłowego wzrostu i owocowania tych roślin. Ważne są terminy, a także odpowiednia technika przycinania winorośli. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące cięcia.
Cięcie winogrona jest dość trudnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonych ogrodników. Winorośl wymaga najsilniejszego cięcia ze wszystkich roślin owocowych. Dzięki systematycznemu zabiegowi kontrolujemy wzrost pędów. To z kolei wpływa na łatwość w wykonywaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Winogrono tniemy pod skosem w przeciwną stronę do pąka. Musimy trzymać się zasady cięcia 1,5 cm nad pąkiem.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pamiętaj o tym zabiegu zimą, a drzewka owocowe odwdzięczą się latem
- Cięcie główne
Termin głównego cięcia winogrona jest coraz bliższy - powinniśmy wykonać je pod koniec lutego lub na początku marca, czyli w czasie spoczynku zimowego - to okres od opadnięcia liści do początku wegetacji.
Jeśli wykonamy ten zabieg zbyt wcześniej, to możemy doprowadzić do przemarznięcia pędów. Z kolei przy zbyt późnym cięciu, rany będą goić się dłużej, a więc roślina zostanie osłabiona i bardziej narażona na choroby.
- Cięcie podstawowe
To cięcie wykonujemy w listopadzie lub na koniec marca. Na jesień tniemy odmiany deserowe i niektóre winne, wytrzymujące mróz nie większy niż -22 stopnie Celsjusza, a także maksymalnie czteroletnie winogrona. Z kolei cięcie wiosenne przeprowadzamy na odmianach odporniejszych na mróz, jednak przed ruszeniem soków w roślinie.
- Cięcie sanitarne
Zabieg ten przeprowadzamy w drugiej połowie maja, po wypuszczeniu nowych pędów z zawiązkami kwiatów, jednak przy niedużym zagęszczeniu krzewów. W trakcie tego cięcia najbardziej widoczne są części uszkodzone, chore i przemarznięte.
- Cięcie letnie
Cięcie letnie wykonujemy od czerwca do września. W tym czasie należy skrócić pędy boczne za drugim liściem i przyciąć winogrono na 1,5 -1,7 m wysokości, wyłączając winorośle altanowe. Usuwamy zarówno pędy rosnące na pniu i ramionach, jak również te wyrastające z kątów liści. Przez pierwsze dwa lata rośliny tniemy tak samo, a po tym czasie bierzemy pod uwagę odmiany i ich wytrzymałość na mróz.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę