Reklama
Reklama

Bromelia nie chce kwitnąć? Kwiaciarka zdradza, jak ją do tego skłonić

Bromelia to urokliwa roślina, której największą ozdobą są widowiskowe kwiaty. Zdarza się jednak, że nie chce kwitnąć lub przekwitła i chcemy pobudzić do kwitnienia pobrane od niej odrosty. Czy jest jakiś sposób, by przyspieszyć cały proces? Na szczęście metod na pobudzenie bromelii do kwitnienia jest sporo i to stosowanych nawet przez hodowców roślin. Podpowiadamy, co należy zrobić.

Bromelia to rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny bromeliowatych, o pięknych kwiatach w kształcie kielicha. Ta dekoracyjna roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a jej najpopularniejsze w Polsce odmiany to guzmania i frizea.

Tylko niektóre gatunki bromelii kwitną więcej niż raz. O ile odpowiednio o nią zadbamy, roślina wytworzy jednak odrosty, które można posadzić w osobnych doniczkach, oczekując na ich wzrost i zakwitnięcie. Jak jednak skłonić bromelię do kwitnienia? Podpowiadamy.

Jak przyspieszyć kwitnienie bromelii? Pomogą w tym owoce

Kwitnienie bromelii można przyspieszyć na kilka sposobów. Niektóre z nich są znane i wiążą się po prostu z zapewnieniem roślinie możliwie jak najlepszych warunków uprawy. Inne są dość zaskakujące, jednak warte wypróbowania. Kwitnienie może przyspieszyć na przykład położenie przy doniczce dojrzałego jabłka lub przejrzałego banana. Nie jest to żadna magiczna sztuczka — wytwarzany przez owoce etylen (eten) stymuluje dojrzewanie roślin. Pamiętajmy jednak, by zabrać owoce, gdy tylko zauważymy na bromelii pąki kwiatowe. Ekspozycja na etylen przyspieszy jedynie ich opadanie.

Jabłko można również umieścić w kielichu bromelii, a następnie założyć na niego plastikową torbę i pozostawić na trzy tygodnie. Po tym czasie zdejmujemy worek i zabieramy jabłko. Bromelia powinna zakwitnąć po kolejnych kilku tygodniach. 

Czytaj też: Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Podlewaj go tym, a szybko zobaczysz efekt 

Tak przyspieszysz kwitnienie bromelii. Najlepsze metody

Bromelię można skłonić do kwitnienia również na inne sposoby. Roślina jest niezwykle czuła na światło - warto więc na dwa tygodnie przenieść ją do ciemnego pomieszczenia, a następnie wystawić na światło dzienne. Można również wynosić ją na noc do zimnego pomieszczenia przez kilka tygodni (temperatura powinna tam spadać do około 0 stopni Celsjusza). Zmiana warunków cieplnych również pobudzi ją do kwitnienia. Podobnie jak lekki stres, związany z okresowym przesuszeniem rośliny. Wystarczy podlewać bromelię raz na 2-3 tygodnie.

Jeśli chcemy, by bromelia zakwitła, powinniśmy też ograniczyć jej nawożenie i przesadzanie. Regularne nawożenie sprawdza się w przypadku roślin o dekoracyjnych liściach. Bromelie lepiej jednak nawozić raz do roku, wykorzystując jedną czwartą zalecanej dawki nawozu. Okresowo można jednak odżywiać roślinę bogatą w fosfor odżywką, pobudzającą kwitnienie. Warto ją stosować co 10 dni przez dwa miesiące. 

Jeśli zaś chodzi o przesadzanie, nie można oczywiście pozwolić, by roślina miała zbyt ciasną doniczkę. Gdy jednak z otworu drenażowego lub ponad krawędzią doniczki wystają pojedyncze korzenie, może to tylko dobrze wpłynąć na kwitnienie bromelii. 

Zobacz też:

To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić

Liście zamiokulkasa żółkną? Włóż to do doniczki, a roślina odzyska formę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin