Reklama
Reklama

"Biały książę" ozdobi ogród w samym środku zimy. Nie straszny mu śnieg ani mróz

Zakwitające przebiśniegi to jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Często można zaobserwować je już w lutym, dlatego przypominamy podstawowe zasady uprawy tych pięknych roślin cebulowych, które mogą cieszyć oczy urodą również na twojej działce. Na pewno nie pożałujesz, jeśli zaprosisz "białego księcia" do swojego ogrodu.

Za kilka dni luty, a to oznacza rozpoczęcie sezonu na piękne przebiśniegi. Kwiaty, znane również jako śnieżyczki rozkwitają w ogrodach pod koniec zimy. Nie przeszkadzają im są niskie temperatury ani drobny puch spadający z nieba. 

Mogą ozdobić twoją działkę wtedy, gdy większość roślin smacznie śpi, zanim jeszcze trawa zdąży się porządnie zazielenić - w lutym, albo na początku marca. Nie są szczególnie wymagające, jednak, aby zachwycały swą urodą w pełnej krasie, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Ich piękno jest bardzo ulotne, ale jeśli zadbasz w ten sposób o "białego księcia", będzie cieszył oczy nawet dłużej niż 10 dni.

"Biały książę" zakwita w lutym. Przebiśniegom nie straszny śnieg ani mróz

Przebiśniegi (z łac. Galanthus nivalis) to małe, białe kwiaty o dzwonkowatym kształcie z rodziny cebulowych (niekiedy również żółte lub fioletowe). W Polsce w wielu miejscach rosną dziko, ale jeśli chcesz, możesz posadzić je również w swoim ogrodzie. To mrozoodporny gatunek, któremu niestraszny jest śnieg ani mróz. Na ogół kwitną 8-10 dni, ale przy sprzyjających warunkach oraz odpowiedniej pielęgnacji mogą wytrzymać nawet do dwóch tygodni. Liście śnieżyczek są ciemnozielone, podróżne i mięsiste. 

"Biały książę" jest rośliną dekoracyjną, która zachwyca subtelną urodą, ale dla własnego bezpieczeństwa nie powinieneś go zbierać. Wszystko z uwagi na jego sporą toksyczność i częściową ochronę (roślin w parkach i lasach). Za najpiękniejsze odmiany przebiśniegów uznaje się m.in. okazy w typie Maximus oraz miniaturowe: Snow White’s Gnome.

Może cię zainteresować: Kiedyś uznawany za chwast, dziś gości w wielu domach i ogrodach. Jak pielęgnować szczawik zajęczy?

O tym pamiętaj, uprawiając przebiśniegi. To kluczowe zasady

Przebiśniegi są mrozoodporne, a ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie mają żadnych wymagań. Jeżeli nie zapewnisz im odpowiednich warunków, mogą stać się kapryśne. Pamiętaj, że przebiśniegi najlepiej sadzić w gruncie jesienią, najlepiej we wrześniu po to, by zdążyły ukorzenić się przed nadejściem zimy. Umieszczaj cebulki w podłożu w kępach ostrą końcówką do dołu na głębokości około 5 cm, w odstępie około 6 cm między roślinami. 

Śnieżyczki nie przepadają za wysokimi temperaturami, dlatego powinny się znaleźć na stanowisku półcienistym, w lekko wilgotnej glebie. Najlepiej w miejscu, w którym latem będzie im nieco chłodniej. Dobrym pomysłem jest zasadzenie ich w sąsiedztwie gęstej trawy, która naturalnie spowolni nadmierny rozrost kwiatów. Gdy umieścisz cebulki przebiśniegów w podłożu, przykryj je ziemią, a następnie obficie podlej. Nie pozbywaj się liści, gdy kwiaty przekwitną. Usuń je dopiero wtedy, gdy zaschną lub zaczną masowo żółknąć. 

Co 2-3 lata możesz zasilić przebiśniegi za pomocą kompostu lub nawozu do roślin cebulowych. Najlepiej zrobić to w połowie października albo wiosną, gdy roślina zacznie wypuszczać liście. Przy bardzo surowych zimach, "białego księcia" możesz zabezpieczyć za pomocą słomy lub gałązek drzew iglastych. 

Czytaj również: Zapomniany krzew cieszy oczy kwiatami w środku zimy. Pozazdroszczą ci go wszyscy sąsiedzi

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin