Reklama
Reklama

Kiedyś uznawany za chwast, dziś gości w wielu domach i ogrodach. Jak pielęgnować szczawik zajęczy?

Szczawik zajęczy cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ta urocza bylina jeszcze do niedawna była uważana za chwast, jednak teraz Polacy masowo sadzą ją w swoich ogrodach. Niektórzy decydują się również na uprawę tej rośliny ozdobnej w doniczce na parapecie. Trzeba jednak pamiętać, że ten gatunek wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego podpowiadamy, jak o niego dbać.

Szczawik zajęczy (z łac. Oxalis acetosella) to piękna, ozdobna bylina, która występuje w wielu miejscach na całym świecie. Można się na nią natknąć podczas podróży po Azji,  Ameryce Północnej i Południowej. Porasta również liczne państwa europejskie, w tym również i Polskę. 

Szczawik zajęczy to piękna ozdoba ogrodu i mieszkania

Szczawik zajęczy to ekspansywny gatunek dorastający do 15 cm wysokości, który lubi mocno się rozrastać. Charakteryzują go trójdzielne, sercowate liście przypominające wyglądem popularną koniczynę. Zakwita wczesną wiosną, na ogół w kwietniu lub w maju, ale przy dobrej pogodzie roślina może wejść w ten etap jeszcze pod koniec marca. Chwali się wówczas swoimi białymi, pięciopłatkowymi kwiatami, przez które przebijają się subtelne fioletowe linie. 

Szczawiki zajęcze zachwycają urodą na wielu polskich działkach, zwłaszcza tych, utrzymanych w stylu naturalistycznym. Poza ogrodem mogą być jednak także uprawiane w domu jako oryginalna roślina doniczkowa. Na pewno będzie stanowił wspaniałą, zieloną dekorację każdego balkonu czy parapetu w mieszkaniu. Możesz również postawić go na stoliku, o ile w mieszkaniu są ku temu odpowiednie warunku.

Może cię zainteresować: Ten owoc działa na monsterę jak naturalny zasilacz. Wystrzeli liśćmi jak po turbodoładowaniu                

Jak pielęgnować szczawik zajęczy? O tych zasadach warto pamiętać

Dziko rosnący szczawik zajęczy występuje przede wszystkim na porośniętych mchem zboczach lasów, pod drzewami i krzewami w borach, na łąkach i w zaroślach. Preferuje więc raczej stanowiska półcieniste lub cieniste, dlatego w mieszkaniu powinniśmy postawić go na parapecie od strony północnej. 

Jeżeli natomiast chodzi o glebę, to szczawik zajęczy najlepiej rośnie w ziemii żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej, o kwaśnym odczynie pH. I taką też mieszankę warto wsypać mu do skrzynki, gdy mamy do czynienia z rośliną uprawianą w domu. W przypadku roślin hodowanych na zewnątrz nie musimy obawiać się negatywnego wpływu warunków atmosferycznych, ponieważ szczawik zajęczy jest całkowicie mrozoodporny.

Czytaj również: Nie wyrzucaj do kosza. Włóż do doniczki, a storczyk odżyje na nowo                 

Zobacz też:

Przypomina paproć i wytwarza barwne pióropusze kwiatów. Drzewo jedwabne może rosnąć w twoim ogrodzie

Już teraz wykonaj ten zabieg w ogrodzie. Glicynia wypełni go morzem kwiatów

Storczyki podlewaj tylko o tej porze dnia. Obsypią się kwiatami jak nigdy wcześniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin