Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj do kosza. Włóż do doniczki, a storczyk odżyje na nowo

Storczyk to piękny kwiat, który będzie zdobił nasz dom, jeśli zapewnimy mu odpowiednią pielęgnację. Właśnie dlatego warto nawozić tę roślinę, aby odżyła na nowo i obsypała się kolorowymi kwiatami. Wcale nie musimy stosować nawozów ze sklepów ogrodniczych. Domową odżywkę przygotujesz ze składników lądujących w koszu.

Storczyki to popularne kwiaty, bardzo często wybierane przez wiele osób do zdobienia domu. Rośliny te mają duże wymagania pielęgnacyjne i zdarza się, że  ich kwiaty bardzo szybką opadają. W takiej sytuacji warto zastosować naturalny nawóz zero waste. Taka ekologiczna odżywka nic nie kosztuje, a efekty zaskakują. 

Nawóz ze skórek bananów do storczyków

Skórki banana nie warto wyrzucać do kosza, lepiej wykorzystać ją do storczyków, ponieważ stanowi ona bogate źródło fosforu, potasu, magnezu, wapnia oraz siarki. Możemy przygotować z niej naturalny nawóz, który odżywia rośliny, wspomaga ich rozwój oraz chroni je przed szkodnikami. Jak zrobić taką odżywkę?

Należy pokroić trzy skórki bananów w drobną kostkę i umieścić je w słoiku. Następnie zalewamy skórki dwoma litrami ciepłej wody i odstawiamy w ciemne miejsce na 2-3 dni. Po upływie tego czasu przecedzamy powstały nawóz. Następnie wlewamy go do plastikowej butelki, która ułatwi nam podlewanie tych kwiatów. 

Tak przygotowaną wodą bananową podlewamy storczyki raz na tydzień lub rzadziej, w zależności od wymagań. Pamiętajmy jednak, aby nie moczyć nią kwiatów czy liści. 

Możemy także włożyć odpowiednio przygotowane skórki banana bezpośrednio do doniczki. Najpierw jednak musimy drobno je posiekać i wysuszyć w piekarniku, a potem zblendować za pomocą blendera lub młynka. Taki proszek mieszamy z ziemią roślin. 

CZYTAJ TEŻ: Storczyki mogą kwitnąć przez cały rok. Wystarczy, że je odpowiednio zachęcisz

Woda z ryżu do storczyków

Możemy wykorzystać inny odpad do nawożenia storczyków. Woda z ryżu ma wiele cennych właściwości - to źródło magnezu, potasu, żelaza i cynku. Jak zrobić nawóz z wody ryżowej?

Zamiast płukać ryż przed obiadem pod bieżącą wodą, należy umieścić ziarna w misce i zalać do pełna. Po godzinie odcedzamy ryż i gotujemy go do potrawy, natomiast wodą podlewamy storczyki. Możemy też moczyć w niej kwiaty przez 30 minut. Taki nawóz stosujemy raz w miesiącu

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin