Reklama
Reklama

Zapomniany krzew cieszy oczy kwiatami w środku zimy. Pozazdroszczą ci go wszyscy sąsiedzi

Marzysz o pięknym, kolorowym ogrodzie, w którym kwiaty rozkwitają nawet w samym środku zimy? Jeżeli tak, to w tym roku koniecznie powinnaś zasadzić na swoje działce ten widowiskowy krzew. Kalina bodnantska cieszy oczy kwiatami wtedy, gdy większość roślin smacznie śpi. Pozazdroszczą ci jej wszyscy sąsiedzi, bo pod względem urody nie ma sobie równych!

Twój ogród może zachwycać urodą niezależnie od pory roku. Nawet w lutym będzie piękny i kolorowy, jeżeli odpowiednio wcześnie, posadzisz w nim ten piękny zimowy krzew. Kalina bodnantska to widowiskowa roślina o okazałych, biało-różowych kwiatach, ciemnozielonych, pikowanych liściach i słodkim intensywnym zapachu. 

W Wielkiej Brytanii została nawet doceniona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze, które przyznało jej wyróżnienie AGM dla gatunków o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Polacy jednak uprawiają ją rzadko, a wielka szkoda, bo przy łagodnych warunkach pogodowych, może rozkwita w lutym, a czasem nawet pod koniec stycznia.

Rozkwita w samym w środku zimy. Jak uprawiać kalinę bodnantską?

Kalina bodnantska w ogrodzie potrzebuje przestrzeni, ponieważ osiąga 2,5-3 metry wysokości. Jej pędy są sztywne i wzniesione, przy czym w górnej części rozkładają się na boki, Korona jest gęsta i również może mieć około 2-3 metrów szerokości, co niewątpliwie podnosi walory estetyczne rośliny. 

Aby krzew zakwitł zimą, trzeba zapewnić mu dobre warunki m.in. posadzić go w odpowiednim miejscu, pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Nie powinieneś również zapominać o okryciu przed mrozami włókniną w pierwszych latach wzrostu. Zwłaszcza jeśli kalina jest uprawiana w chłodniejszych częściach naszego kraju.

Jeśli chcesz zachować ładny, gęsty pokrój krzewu, wiosną po kwitnięciu regularnie wykonuj cięcia prześwietlające kaliny bodnantskiej. Pozbywaj się pędów chorych, połamanych i zdeformowanych oraz takich, które za bardzo zagęszczają krzew.

Może cię zainteresować: Nie wyrzucaj obierków z ziemniaków. Rośliny w ogrodzie będą po nich rosły jak na drożdżach

Nie tylko kalina bodnantska. Te piękne krzewy również zakwitają zimą

Okres kwitnienia kaliny bodnantskiej przypada na luty-kwiecień, jednak w ciepłe zimy gatunek może zacząć obsypywać się kwiatami jeszcze w styczniu. W ogrodzie warto więc posadzić ją obok innych mrozoodpornych roślin, które prezentują się pięknie w okresie zimowym i wczesno-wiosennym. 

Możesz zestawić kalinę z uroczym oczarem, wawrzynkiem wilczełyko, forsyncją lub magnolią gwieździstą. Dobrym pomysłem jest również posadzenie obok roślin o barwnych pędach np. dereni. W sąsiedztwie mogą znaleźć się również byliny np. ciemierniki. Idealne miejsce w ogrodzie dla kaliny bodnantskiej to sąsiedztwo altany, tarasu, ławki lub okien domów, ponieważ wydziela bardzo przyjemny zapach, który sprawia, że chce się obok niej przebywać.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | działka | uprawa roślin