Reklama
Reklama

Anturium nie chce kwitnąć? Podlej je tym, a miło cię zaskoczy

Anturium jest egzotyczną rośliną, która często gości w polskich domach. Jej cechą charakterystyczną są sercowate i błyszczące liście oraz okazałe, soczyście czerwone kwiaty. Jednak mogą one marnieć lub nawet i nie zakwitać, jeśli popełniamy błędy w pielęgnacji. Wtedy to należy sięgnąć po skuteczny, domowy sposób i przygotować nawóz do podlewania anturium. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Anturium to tropikalna roślina z rodziny obrazkowatych, która naturalnie porasta lasy Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce często uprawiamy ją jako kwiat doniczkowy, który wprowadza egzotyczny klimat do każdego wnętrza. Anturium przyciąga wzrok sercowatymi, błyszczącymi liśćmi, ale jego największym atutem są okazałe kwiaty w soczyście czerwonym kolorze. 

Gdy roślina przestaje wypuszczać nowe pąki kwiatowe, nie prezentuje się już tak okazale. Dlatego podpowiadamy, jak pobudzić anturium do wzrostu i kwitnienia, podlewając je domową odżywką na bazie popularnego produktu z szafki kuchennej.

Dlaczego anturium nie kwitnie? To możliwe przyczyny

Anturium to delikatny gatunek, któremu do obfitego kwitnienia trzeba zapewnić konkretne warunki. Nie można zapominać także o odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Nawet błahe błędy mogą być przyczyną tego, że anturium przestaje rosnąć i nie wypuszcza nowych kwiatów.

  • Stanowisko dla anturium 

Stanowisko dla anturium powinno być jasne. Dla prawidłowego wzrostu roślinie potrzebna jest duża ilość światła, ale powinno być ono rozproszone. W przeciwnym razie, anturium wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne może się bowiem łatwo poparzyć. 

Stawianie kwiatu przy otwartym oknie również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie służą mu silne przeciągi. Trzeba pamiętać, że jest to roślina ciepłolubna, dlatego minimalna temperatura, jaka należy zapewnić anturium, wynosi 20 stopni Celsjusza.

  • Podłoże dla anturium

Podłoże dla anturium powinno mieć odczyn kwaśny pH pomiędzy 4,5 a 5,5. Idealna ziemia dla tej rośliny doniczkowej jest przewiewna, żyzna i przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się torf w połączeniu z liśćmi, piaskiem i  przekompostowaną korą w proporcjach 1:1:1:1.

  • Podlewanie anturium

Anturium potrzebuje wilgotnego podłoża. Częste podlewanie tej rośliny doniczkowej jest konieczne zwłaszcza latem, w okresie intensywnych upałów. Z ilością wody nie należy jednak przesadzać, ponieważ zbyt obfite nawadnianie może doprowadzić do zgnicia korzeni anturium. 

  • Nawożenie anturium  

Roślinę warto od czasu do czasu zasilać nawozami. Z zasilaniem preparatami z azotem nie należy jednak przesadzać, bo choć liście będą bujne, zahamowany może zostać wzrost pąków kwiatowych anturium. Aby pobudzić kwiaty do kwitnienia, zaleca się używać nawozów z dużą zawartością potasu.

Czytaj również: Pomidory kwitną, lecz nie mają owoców? Ogrodnik zdradza przyczyny

Jak przygotować domową odżywkę do anturium z mąki ryżowej?

Jeżeli roślina słabo kwitnie pomimo odpowiedniej pielęgnacji, warto podlać je domową odżywką do anturium. Do jej przygotowana potrzebne będą dwa składniki: woda oraz mąka ryżowa (zakupiona w sklepie lub domowej roboty - ze zmielonego ryżu)

Mąka ryżowa ekspresowo odżywi kwiaty doniczkowe. Zawiera wszelkie pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, takie jak: fosfor, potas, magnez, azot czy wapń. Aby przygotować nawóz do anturium w litrze wody, trzeba rozpuścić 1 łyżkę mąki ryżowej. Po dokładnym wymieszaniu składników taką miksturę stosuje się raz w tygodniu. 

Czym jeszcze warto podlewać anturium?

Oprócz mąki ryżowej świetnym produktem służącym do podlewania anturium będą również drożdże. Dzięki nim nasza roślina będzie szybko rosła i pojawią się na niej kwiaty. Co więcej, ten prosty domowy nawóz do anturium przygotujemy w zaledwie chwilę.

Wystarczy, że w 1 litrze wody rozpuścimy 1 łyżeczkę drożdży. Następnie tak przygotowaną mieszanką podlewamy anturium raz na dwa tygodnie. W ten sposób dostarczymy roślinie korzystnych witamin, stymulujących kwitnienie.

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin