Z tego przepisu kapusta kiszona wyjdzie idealna. Ważne są proporcje
Chcesz zrobić idealną kapustę kiszoną? Żeby wydobyć pełnię aromatu i smaku z tego wartościowego warzywa, musisz pamiętać o właściwej ilości soli, odpowiednich warunkach fermentacji, a także o pozostałych dodatkach. Sprawdź najlepszy przepis na kiszonki.
Proces kiszenia kapusty wymaga precyzji i cierpliwości. Ważne są również odpowiednie proporcje dodawanych składników, zwłaszcza soli. Przedstawiamy krok po kroku przygotowanie i kiszenie warzywa. Z tego przepisu kiszonki zawsze wychodzą smaczne.
Dodanie odpowiedniej ilości soli wpływa na cały proces kiszenia warzyw i na końcowy smak. Przyjęło się, że na 1 kg kapusty przypada 20 g tej przyprawy.
Niektórzy wolą mniej słoną kapustę, a jeszcze inni intensywniejszą, bardziej wyrazistą. Właśnie dlatego wiele osób wsypuje większą ilość soli i koryguje smak w trakcie procesu fermentacji.
Właściwa ilość tej przyprawy jest ważna, ponieważ tworzy odpowiednie środowisko, sprzyjające rozwojowi pożądanych bakterii kwasu mlekowego. Poza tym hamuje rozwój tych niepożądanych.
Należy zatem pamiętać o tym, że nie można użyć zbyt małej ilości soli, ponieważ dojdzie do powstania pleśni i innych bakterii, co zepsuje kapustę kiszoną. Jeśli natomiast wsypiemy za dużo tej przyprawy, to przetwory będą przesolone, niesmaczne.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie przetwory zrobić z pomidorów? Przepis na piklowane pomidory
Kapustę kiszoną najczęściej robimy w szklanych, wcześniej wyparzonych słoikach. Możemy też przygotować ją w drewnianych beczkach, kamionkowych garnkach czy ceramicznych naczyniach. Niektórzy używają nawet plastikowych pojemników.
Jakich składników potrzebujemy do zrobienia kiszonej kapusty? Oto lista:
- 1 główka białej kapusty (około 2,5 kg);
- 2 marchewki;
- 40 g soli niejodowanej - morska lub himalajska;
- garść koperku;
- 2 płaskie łyżeczki kminku;
- 1 liść laurowy;
- 3 ziarnka ziela angielskiego.
Na początek usuń zewnętrze liście kapusty, umyj ją i poszatkuj. Uzyskasz wówczas 2 kg warzywa.
Marchewki zetrzyj na tarce i dodaj je do kapusty. Dorzuć też pozostałe przyprawy, nie zapominając o ważnej soli. Całość bardzo dokładnie wymieszaj.
W kolejnym kroku zacznij ugniatać kapustę, aby wydobyć z niej soki. Następnie przełóż ją do np. do słoików, ponownie ugniatając. Wypełnij warzywem 80% naczynia, ponieważ w trakcie fermentacji zwiększy swoją objętość.
Na koniec zakręć słoiki i umieść je w chłodnym i zacienionym miejscu. Kapusta kiszona będzie gotowa po 4-6 tygodniach.
Zobacz też:
Więcej nie zalejesz grzybków octem. Ten dodatek jest o niebo lepszy
Kotlety z kani wychodzą gumowe? Ten banalny błąd popełnia wiele osób
Mówią, że to "zioło nieśmiertelności". W Polsce prawie nikt o nim nie słyszał