Wystarczą dwa składniki, by zrobić domowy zakwas. Upieczesz chleb jak z najlepszej piekarni
Domowy chleb ma chrupiącą skórkę, charakterystyczny smak i aromat. Pyszne pieczywo jak z najlepszej piekarni jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie, jeśli tylko znamy odpowiedni przepis. Czego konkretnie potrzebujemy i ile czasu może to zająć? Podpowiadamy.
Upieczenie domowego chleba zajmuje co prawda trochę czasu, jednak dzięki temu mamy pewność co do jego składu. Pieczywo, które możemy kupić w sklepach, coraz częściej zawiera różne dodatki — spulchniacze czy emulgatory. Na kanale chleb_jak_dawniej na Tik Toku możemy jednak zapoznać się z poradami dotyczącymi samodzielnego przygotowywania pieczywa. Czego potrzebujemy, by zrobić własny chleb?
Zakwas chlebowy to rodzaj ciasta, z którego ma zostać upieczony chleb. By zyskał on należyty smak, konieczne jest przeprowadzenie procesu fermentacyjnego. W jego trakcie substancje śluzowe, obecne w mące, ulegają rozłożeniu. To właśnie one utrudniają zaś nawodnienie i napęcznienie białek skrobi.
Chleb wypiekany z zakwasu jest też trwalszy i ma więcej właściwości prozdrowotnych. Podobno jego regularne spożywanie pomaga odbudować naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego. Pomaga też poradzić sobie z takimi dolegliwościami trawiennymi, jak niestrawność czy zaparcia. Chleb pieczony na zakwasie jest dłużej świeży, a przy tym wyróżnia się niższym indeksem glikemicznym, niż jego odpowiednik upieczony na drożdżach. Zakwas chlebowy nie jest przy tym szczególnie trudny do przygotowania.
Czytaj też: Spala tłuszcz i opóźnia proces starzenia się skóry. Teraz możesz pić go do woli
Żeby upiec własny chleb, potrzebujemy tylko wody i mąki pszennej lub żytniej. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać własny zakwas chlebowy. Prace musimy jednak podzielić na kolejne etapy. Samodzielne przygotowanie zakwasu jest czasochłonne, ale w efekcie uzyskujemy pyszny, zdrowy, domowy chleb. W ciągu kolejnych pięciu dni musimy wykonać następujące czynności:
- Pierwszego dnia trzeba wymieszać 50 g wody i 50 g mąki pszennej w słoiczku, wytrzeć ścianki, po czym zaznaczyć gumką recepturką poziom mieszanki, luźno zakręcić słoik i odstawić mieszankę na 24 godziny.
- Drugiego dnia do tego samego słoika dodajemy 40 g mąki i 40 g wody. Wszystko mieszamy, przecieramy ścianki, zakręcamy słoik, zaznaczamy recepturką poziom mieszanki, a następnie odstawiamy ją na 24 godziny.
- Trzeciego dnia zakwas powinien delikatnie zwiększyć swoją objętość. Do nowego słoika wlewamy 40 g wody, a następnie dodajemy 40 g zakwasu i 40 g mąki. Wszystko mieszamy, zakręcamy, zaznaczamy gumką recepturką poziom mieszanki i odstawiamy ją na 24 godziny.
- Czwartego dnia zakwas powinien podwoić swoją objętość. Do nowego słoika wlewamy 40 g wody, a następnie 30 g zakwasu i 40 g mąki. Po wymieszaniu składników słoik zakręcamy i odstawiamy na około 10 godzin.
Piątego dnia nasz zakwas będzie już dojrzały i można będzie zrobić z niego wyborny chleb, który z pewnością posmakuje wszystkim domownikom.
Zobacz też:
Ekspresowa sałatka z trzech składników, gdy niezapowiedziani goście stoją pod drzwiami
Każda szklanka to bomba witaminowa. Zrób z tego przepisu, a zima minie bez chorób
Te drożdżówki są jeszcze lepsze, niż cynamonki. Robię je co weekend